banner1013
x

O SEKTÖR 4. ÇEYREĞE İYİ BAŞLADI

Hazır Beton Endeksi 2020 Ekim Ayı Raporu’na göre Ekim ayı ile birlikte 5 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini devam ediyor ve inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatması bekleniyor.

O SEKTÖR 4. ÇEYREĞE İYİ BAŞLADI
EndüstrideAra1

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.
İnşaat sektörü 5 aydır yükseliş trendini devam ettiriyor

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı. Ekim ayındaki hareketlilik ile birlikte 5 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini devam ettirmektedir. Konut satışlarındaki yavaşlamaya rağmen devam eden projeler hızlanmıştır. Temmuz ayından bu yana yükseliş gösteren beklenti ise düşme eğilimindedir. Özellikle faizlerdeki tırmanmaya rağmen devam eden kur artışı beklentinin gerilemesindeki temel sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Güven Endeksi negatif tarafta kalmıştır. Beklenti ve güvenin ekim ayı için aşağı yönlü bir hareketi söz konusudur. 

İnşaat sektöründeki tablo geçen yıla göre olumlu

Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde ve dolayısıyla inşaat sektöründe 2019 yılına kıyasla olumlu bir tablo söz konusudur. Ay bazında beklenti ve güven negatif tarafta kalsa da önceki yıla göre yükselmiştir. 
İnşaat sektörü 2020 yılını tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacak

Yükselen faizin, kredi yavaşlamasının, talepteki durağanlığın, ABD seçimleri sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerindeki yeni gelişmelerin, pandemiye yönelik alınacak tedbirler ile birlikte yılın son 2 ayında ekonomik faaliyette yavaşlama beklendiğini belirten Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, PMI yani Satın Alma Yöneticileri Endeksi ve kapasite kullanım oranlarındaki son rakamların bu yavaşlamanın başladığını ortaya koyduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 12:28
YORUM EKLE

Polinet

Siemens

Dergiler