Népstadion Stadyumu’nun yeniden inşaasında tercih edildi

UEFA Avrupa 2020 için hazırlıklar son sürat hız kesmeden devam ediyor. Zor, bir o kadar da farklı tasarımıyla yeniden inşaa edilen Népstadion Stadyumu Doka’nın mühendislik bilgisi ile sorunsuz bir şekilde ilerliyor.

Népstadion Stadyumu’nun yeniden inşaasında tercih edildi
Robot Zirvesi

UEFA Euro 2020 maçlarına ev sahipliği yapacak 12 şehirden biri de Budapeşte. Hazırlıklar ise Doka tarafından hız kesmeden devam ediyor. Binlerce işçi ve 100’e yakın mühendisin çalıştığı Puskás Ferenc Stadyumu'nun yeniden inşası Doka sistemleri ile sürdürülüyor. Proje, Tamamlandığında 67.000’in üzerinde izleyici kapasitesine ve 210.000 m² alana ulaşması planlanıyor. Stadyumun inşası için, ise Doka MF240 ve Top 50 sistemlerini kullanılıyor. Puskás Ferenc Stadyumu Eski adıyla Népstadion (Halk Stadyumu) olarak biliniyor. Stadyumun yeniden inşası da şu an Macaristan’da devam etmekte olan en büyük projelerden biri olarak gösteriliyor.316 metre uzunluğa ve 51 metre yüksekliğe ve sahip olacak şekilde tasarlanan proje, 2019 yılında tamamlanacak. Modern tasarımıyla öne çıkan stadyumda, üç seyirci standı, multimedya projeksiyonlarını ekranda gösteren şeffaf bir dış mekân ekranı ve çalışmalar bittiğinde bir adet de spor müzesi olacak. Devasa yapının iç kısmında ise toplamda 150 odalı bir otel, 200.000 m² taban alanlı çok sayıda spor tesisi,  15 adet kapalı spor tesisi ve 80 kişilik bir konferans merkezi olacak. Projenin tamamında 127.000 m³ beton gerekli olacak. Tecrübesi, sağladığı mühendislik çözümleriyle, hızlı ve güvenli çözüm ortağı olan Doka, bu büyük projenin yapımını üstlenen üç inşaat şirketi tarafından da tercih edildi.

DEĞİŞKEN GEOMETRİLİ PILONLARIN İNŞASINDA DOKA TECRÜBESİ

Değişken geometriye sahip 38 adet pilonun mevcut olması, bu projenin en çarpıcı özelliği. Pilonlar 45 metre yüksekliğe kadar ulaşabilecek böylelikle aynı zamanda benzersiz çelik çatı için destekleyici bir iskelet oluşturacak. West Hungria Bau (WHB) Kft. Şirketinin Proje Müdürü János Karakas projeyle ilgili şunları söyledi, “Népstadion’un benzersiz özellikteki unsurlarının korunması planlama aşaması esnasında çok önemli bir husus olmuştur. Buna göre, 45 m yüksekliğinde olan ve aynı zamanda benzersiz çelik çatı için destekleyici yapı olarak işlev gören 38 adet pilon projenin en ayırt edici özelliğidir. Neyse ki bu herhangi bir problem yaratmadı, çünkü üç inşaat şirketi de, Doka sistemlerini ve hizmetlerini tercih etti” dedi. Bunların yanı sıra Karakas, pilonları inşa etmek için Top 50 geniş yüzeyli kalıp ile kombinasyon içerisinde 300 platform Doka MF 240 tırmanma kalıp yapısı kullanıldığını belirtti. Geniş çapta farklı gereksinimlere mükemmel esneklikle ve uyum sağlayan MF 240 tırmanır kalıp, herhangi bir şeklin yapıları ve eğim açısı için kullanılabilmektedir. Sistemin en mükemmel özelliklerinden biri, yüksek yük taşıma kapasitesi (tırmanma dirseği başına 50 kN) ve kalıp yapısı, iskele için geniş +15°'lik eğim ayarlama aralığı arasında olmasıdır. Tamamen kapalı platform sistemi ve 2.40 metre genişliğindeki platformlar, hızlı ve güvenli çalışma için bol miktarda alan sunmaktadır. Projede yük taşıyıcı kule Staxo 40 ile kombine edilmiş Eurex 20 kat payandaları tarafından 7 m yüksekliğindeki döşemeler, desteklenecek. Her türlü inşaat projesine son derece kolay adapte edilebilmesi ve kolay kullanımı ile Yük taşıyı kule Staxo 40 döşeme sistemi, ön plana çıkmaktadır. Kapa yapıda  verimliliğe, kolay kullanım ve güvenli imalata olanak sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 17:21
YORUM EKLE

Sensörmatik

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını