Müteahhitlik sektörü Afrika’ya odaklandı

Yurt dışında iş yapma serüvenine Libya ile başlayan Türk müteahhitleri son yıllarda Afrika'da yaptıkları projelerle adından söz ettiriyor. Sektörün gelecek hedefinde de Avrupalılarla, Afrika’yı inşaa etmek var.

Müteahhitlik sektörü Afrika’ya odaklandı
Endüstrideara
Türk müteahhitler, son 4 yılda kara kıta Afrika'da 15 milyar dolara yaklaşan demiryolu, otoyol, liman, köprü, tünel ve çeşitli projelerin yapımına imza atarak büyük bir başarı elde etti.
Libya ile başlayan Afrika yatırımları, 2016'da 2 milyar dolar olan müteahhitlik sektörü 2017’de 5 milyar dolarla yükselişe geçti. Afrika’da Avrupalı firmalarla da iş yapan sektör,
gelecek dönemde de, Avrupalılarla Afrika'da ve üçüncü pazarlarda iş yapmayı hedefliyor.

Türkiye Müteahhitler Birliğinden (TMB) alınan verilere göre, Türk müteahhitlik hizmetleri, Afrika ülkelerinde 2015'te yaklaşık 5 milyar dolarlık 76 projeye imza attı.

Bölgesel gelişmelerden dolayı rakam 2016'da 2,1 milyara düşse de 2017'de tekrar yükselerek 5 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Türk müteahhitler 2017'de Afrika'da demiryolu, otoyol, liman, köprü, tünel ve çeşitli konut projelerinin bulunduğu 81 projeyi hayata geçirdi.

Bu yılın 9 ayında ise Türk firmalar Afrika'da 1,7 milyar dolar tutarındaki 17 projeyi üstlendi.

46 yılda 370 milyar dolar ciro
Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlik sektörünün 1972'de Libya'da yaptığı çalışmalarla ilk kez yurt dışına açıldığını söyledi.

Şimdiye kadar 120 ülkede bulunduklarını dile getiren Yenigün, 46 yılda yaklaşık 370 milyar dolar ciro yaptıklarını ve 9 bin 400 projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Türk müteahhitlerinin Afrika'da en çok adından söz ettiren ülke olduğunu kaydeden Yenigün, gelecekte de, üçüncü pazarlarda ve Afrika'da Avrupalılarla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 15:21
YORUM EKLE

Sensörmatik

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını