MSY NEFES: DOĞAYA KARŞI DEĞİL, DOĞAYI DESTEKLEYEN PROJE

MSY Yapı'nın sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda geliştirdiği MSY NEFES projesinde, gri su uygulaması ile kullanılan sular dönüştürülerek, tekrar farklı alanlarda kullanılabilecek.

MSY NEFES: DOĞAYA KARŞI DEĞİL, DOĞAYI DESTEKLEYEN PROJE
Endüstri 40 Zirvesi

Günümüzün en önemli konusu olan “sürdürülebilirlik” kavramını destekleyen gri su uygulamasını İstanbul’da  gerçekleştiren ilk firma olan MSY Yapı, tüm projelerinde sürdürülebilirliği hedef olarak belirlemiştir. İstanbul’da gri su sistemli inşaat ruhsatını alan ilk projelerden biri olan MSY NEFES, inşaat bitirme süresi kısa olduğu için gri su sistemini İstanbul’da uygulayan ilk proje olacak. Dünyanın bugün geldiği nokta itibariyle en önemli sorunu sudur. Suyun akıllı kullanımını sağlamaya yönelik MSY Yapı’nın başlatmış olduğu “gri su” uygulaması, kullanılmış suyun dönüşümünü yaparak bahçe sulama ve temizlik işlerinde kullanımına fırsat veriyor. Gri su uygulamasının yanı sıra binalarda güneş paneli sistemleri kurarak kendi kendine yeten siteleri hayata geçirmeyi planlayan MSY Yapı, doğaya karşı değil, doğayı destekleyen uygulamalarla yoluna devam ediyor.

DOĞAL SU KULLANIMINDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE TASARRUF SAĞLANACAK

“Doğayı Destekleyen, Kendi Kendine Yeten Siteler Kurmak” vizyonuyla çalıştıklarının altını çizen MSY Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Çocuklarımıza temiz bir çevre, sağlıklı bir nefes bırakmak yani sürdürülebilir bir yaşam sunmak için inşa ettiğimiz projelerde suyu her detayda akıllıca kullanmaya büyük özen gösteriyoruz. Evsel atık suların MSY NEFES’te çok özel bir yeri var. Projenin mimari detaylarına özenle entegre edilen gri su sistemi sayesinde, lavabo ve duşlardan şehir şebekesine akan atık suları arıtılarak bodrum katta yağmur suları ile birlikte depolanacak. Geri dönüştürülen atık suların tekrar kullanımı sayesinde doğal su kaynaklarında önemli ölçüde tasarruf sağlanacak. Arıtılan sular, evlerdeki rezervuar ve bahçe sulama gibi farklı alanlarda kullanılacak. Evsel atık suların yüzde 50'ye yakın kısmını gri su arıtma sistemleri sayesinde değerlendirerek, çevre kirliliğinin azaltılmasına, geri kullanım sayesinde aile ve site bütçesine önemli ölçüde katkı sağlanacak. Dört mevsim yağışları da hasat edilerek, yeniden kullanılabilir hale getirecek” dedi. 
 

YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını