banner1322
x

MİMARİDE DOĞAL ÇİNKO KULLANIMI AVANTAJLI, ÇÜNKÜ…

Çinko, diğer metallerle karşılaştırıldığında çok daha düşük sıcaklıkta erimektedir. Bu özelliğiyle enerji tasarrufunu sağlayarak en üst seviyede sürdürülebilirliğe imkan tanır.

MİMARİDE DOĞAL ÇİNKO KULLANIMI AVANTAJLI, ÇÜNKÜ…
Enerji Zirvesi

Mimari tasarımlara performansının yanı sıra malzeme doğası ile, doğadaki gelişim süreci ve davranışı ile, formları, yüzey dokuları, strüktür özellikleri, akışkanlıkları, kendini onarma yetenekleri ile de katkı sağlamaktadır. Günümüzde mimari tasarımların esnek, taşınabilir, değişebilir, hareket kapasitesine sahip, çevre ve kullanıcı ile uyumlu olması isteniyor. Bu yeni eğilim tasarımları doğaya öykünen anlayışın ötesinde doğanın yaşam ritmine uyum sağlama arayışına götürüyor. Böylece çoğu tasarımın çıkış kaynağında doğal çevre, doğanın malzemesi, geometrileri yer alıyor, doğanın yaşam enerjisi tasarımlara taşınıyor. Teknoloji ile malzeme biliminin gelişmesinin, mimarların tasarımlarına uygun malzeme özelliklerinin değişebilir ve dönüşebilir olmasına olanak sağlayarak avantaj sunuyor. Dokusu ile malzemeyi özüne uygun kullanarak, dış faktörlerle duyuları harekete geçirerek yeni deneyimler tasarlamak mümkün oluyor. Çinko elementi doğada bolca bulunmakta ve %100 geri dönüştürülebilirdir (VMZINC® yıllık üretimin %90’ı, geri dönüştürülmüş malzemeden üretilir). Diğer metallerle karşılaştırıldığında çok daha düşük sıcaklıkta erimektedir. Bu özelliğiyle enerji tasarrufunu sağlayarak en üst seviyede sürdürülebilirliğe imkan tanır. VMZINC® titanyum çinko korozyona karşı, kendisini devamlı ve düzenli şekilde patina oluşturarak korur, ilave bir koruyucu ve buna bağlı ekstra onarıma gerek kalmaz. Montaj bittikten sonra hiçbir bakım ve onarım istemeksizin 70-100 yıl arası yaşar.

UZUN KULLANIM ÖMRÜ SUNAR

Uzun kullanım ömre sahip olan ürün bu özelliğiyle bakım ve tamir gerektirmemektedir. Bu açıdan geleceğin malzemesi olarak nitelendirilir. Doğal çinkonun yüzeyi fosfatlama yöntemi ile kuvars kristal yapıya dönüştürülerek, doğal patina oluşumu hızlandırılır, bu süreç fabrikada titizlikle kontrol edilerek elde edilir. Bu yüzeyin renk tonu baştan itibaren, doğal çinkonun yıllar sonra ulaşacağı tona en yakındır ve bu tonunu daima korur. Böylece, uygulama sonrasında bölgesel farklar ortadan kalkar, hem de zaman içinde değişmeyen, tamamen homojen bir görsellik yakalanır. Oluşabilecek küçük çizikler, doğal patina sayesinde kısa zamanda kaybolmaktadır. Doğal bir malzeme olarak VMZINC, ısıyı ve ışığı yansıtan, gökyüzü tonuna göre değişen orijinal renkleriyle, doğal taş, ahşap, cam, beton, tuğla, diğer metal gibi farklı malzemeler ile uyumludur. Farklı VMZINC® yüzey ve VMZINC® sistemlerini bir arada kullanarak; estetik, dikkat çekici ve akılda kalıcı yapılar elde edilmektedir. VMZINC® doğa dostudur, toksik değildir, yağmur suları dahi depolanıp tekrar kullanılabilir, üretimi ve montajı çevreye zarar vermez.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 11:38
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını