banner1339
x

MEDCEM ÇİMENTO’DAN 210 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Eren Holding’in iştiraki Medcem Çimento, 210 milyon dolar yatırım ile Mersin’de bulunan mevcut fabrikasının kapasitesini yıllık 3,5 milyon ton klinker üretiminden 6,5 milyon tona çıkaracak. Medcem Çimento, yeni yatırımı ile dünyanın en büyük üretim hattına sahip çimento üreticileri arasında yer alacak.

MEDCEM ÇİMENTO’DAN 210 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’nin ihracattaki lokomotif sektörlerinden biri olan çimento sektörü, hızlanan yatırım hamleleriyle uluslararası arenadaki gücünü artırmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çimento fabrikasına sahip olan yerli çimento şirketi Medcem, 210 milyon dolarlık yeni yatırım ile Mersin’de bulunan mevcut fabrikasının kapasitesini artıracağını duyurdu. Söz konusu yatırımla yıllık 3,5 milyon ton klinker üretimi 6,5 milyon tona çıkarılacak. Şirket, yaklaşık %90’lık bir kapasite artışı sağlayacak yatırımla dünyanın en büyük çimento fabrikasına sahip üreticileri arasında yer almaya hazırlanıyor. 

İSTİHDAMA KATKIDA BULUNACAK

Şirketin konuya ilişkin verdiği bilgiye göre, toplam çalışan sayısı sürekli taşeronlarla beraber 900 kişi olan Medcem Çimento, gerçekleştireceği yatırımla istihdama da önemli oranda katkıda bulunacak. Yeni yatırımın ardından direk çalışan sayısında asgari %30 bir istihdam artışı söz konusu olacak. 
Yatırım planıyla ilgili ayrıntıları da paylaşan Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, yatırım için gerekli her türlü yasal izin sürecini tamamladıklarını  ve gerekli ana ekipmanların alımı için Alman menşeili şirketlerle anlaştıklarını aktardı. 

 Böylece imalat çalışmalarına aktif olarak başlarken, fabrika sahasındaki inşaat çalışmalarına da hız vereceklerini söyleyen Kahya, “2021 Ağustos ayı başında ise inşaat işlerine ağırlık vermeyi ve 210 milyon dolarlık yatırım ekseninde gerçekleştireceğimiz çalışmaları 20 aylık sürede tamamlamayı hedefliyoruz. 2023 yılının ilk çeyreğinde yeni üretim hattında üretime başlayacağız” dedi. 

ABD’DE YENİ TERMİNAL PLANI 

Yurt dışı yatırımlarını da genişleteceklerine değinen Kahya, “Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesislerimiz, Rusya’da ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise çimento terminallerimiz bulunuyor. Yakın zamanda ise bizim için oldukça önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devletleri'nde bir terminali faaliyete alacağız. ABD’deki terminal yatırımına dair fizibilite çalışmalarına başladık, yeni terminalle ilgili görüşmelerimizi yakın zamanda sonuçlandıracağız” dedi. 

Kahya, Medcem Çimento’nun gelecek hedefleri üzerine yaptığı değerlendirmede ise, şirket olarak kısa vadede başlamayı düşündükleri yatırım planlarına ve çalışmalarına son hızla devam ettiklerini kaydetti. Kahya, “Genç bir şirket olsak da sektörün en önemli oyuncularından biriyiz. Tek hatta ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük tesisiyiz. 210 milyon Amerikan doları yatırımımız ile Mersin’de bulunan fabrikamızda yaklaşık %90’lık bir kapasite artışı sağlayacağız. Yeni yatırımımız ile dünyanın en büyük çimento üreticilerinden biri, ülkemizin en büyük tesisi ve ihracatçısı olacağız. Global pazarda bir numaralı ‘Türk çimento markası’ olma hedefimize ulaşmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 13:50
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını