banner1322
x

MAVİ YAKALI İHTİYACINA CEVAP VERECEK

Çarkci Mühendislik’in Kurucusu Esra Çarkci, pandemi sürecinden önce yaptığı araştırmalara göre Avrupa başta olmak üzere neredeyse tüm dünyada mavi yakalı çalışan sayısının azaldığını ve bu konuda ihtiyacın giderek arttığını gözlemlediğini belirterek, bu ihtiyaca yönelik uluslararası alanda hizmet verebilmeyi düşündüklerini söyledi. 

MAVİ YAKALI İHTİYACINA CEVAP VERECEK
Endüstrideara

YELİZ YİRMİBEŞ LALE - Ocak ayında kurulan Çarkci Mühendislik; ısıtma, soğutma, havalandırma, sıhhi, kalorifer, yangın tesisatı taahhüt hizmeti ile birlikte havalandırma kanal imalatı da yapmaktadır.

HEDEF ULUSLARARASI BİR MARKA OLMAK

Sektörün içinde büyüdüğünü söyleyen Çarkci Mühendislik Kurucusu Esra Çarkci “Yaşım ve deneyimimin az olmasına karşın çocukluğumdan itibaren bu işe merakımın olmasından dolayı doğrudan olmasa da sektörün içerisindeydim. Öğrencilik hayatımdan bu yana hep çalışıp araştırmalar yapan bir birey olmaya özen gösterdim. Çoğu zaman kendimi geliştirmekle beraber toplumda da fark yaratabilmek adına gönüllü çalışmalarım oldu. Gönüllülük beni ekip olmak ve ekip yönetmek adına geliştirmesinin yanında birçok konuda bilgi sahibi olmamı sağladı. Gönüllü olarak çalıştığım projelerin biri, mavi yakalı çalışan sayısının başta Avrupa olmak üzere dünyada azalmasının önemsenemeyecek derecede fazla olduğuna yönelikti. Sonrasında bu konuda yaptığım araştırmalarla aslında bizim sektörde de git gide azaldığını fark ettim. Bu ihtiyaca karşın benim neredeyse tüm akrabalarım bu sektörde mavi yakalı olarak çalışıyor. Çarkci Mühendislik ile bu ekibi bir araya getirerek, her türlü proje ve her büyüklükteki proje için çalışacak bir ekip her daim mümkün. Daha güzeli ekiplerimiz sadece bir şehirde değil, Türkiye’nin yedi bölgesinde de mevcut. Örneğin; İstanbul’da küçük bir lokanta için de, Kars’ta yapılabilecek büyük bir hastane için de deneyimli ekip kurmak aynı derece hızlı ve kolay. Bu da bizim sektörde; hızlı, yeterli ve deneyimli ekibin yanında genç ve dinamik bir yönetim kadrosu ile farklılaşmamızı sağlıyor. Beraber çalıştığım ekipler bu işte 20 yılı aşkın deneyime sahip. Zamanında akrabalarımızdan birinin köyden şehre göç etmesiyle şehirde öğrendiği ilk ve tek iş havalandırma ustalığı olmuş. Zamanla köyümüzden göç eden herkesin yanına gidip bu işe başlamasıyla aile içerisinde yaygın bir sektör olmuş. Neredeyse tüm hemşerilerimiz bu işi yapmakta. Bu kadar fazla olan ekip ve işgücünü kurumsal bir firma altında toplamayı hedefliyorum. Pandemi sürecinden önce yaptığım araştırmalara göre Avrupa başta olmak üzere neredeyse tüm dünyada mavi yakalı çalışan sayısının azaldığını ve bu konuda ihtiyacın giderek arttığını gördüm.  Bu ihtiyaca yönelik uluslararası alanda hizmet verebileceğimizi düşünüyorum. Ticaret Bakanlığı’nın Kadın ve Genç İhracatçı Yetiştirme Programı ile nitelik kazanarak hangi ülkeden ve nasıl başlasak diye bir strateji kurduk, attığımız adımlar da var. Pandemi süreciyle sonuç alamayınca şimdilik askıya almış olsak da hedeflediğimiz ülkelerdeki gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz ve daha çok yurt içi projelerine ağırlık vermiş durumdayız.  Firma olarak başladığımız ilk proje, Gebze TÜBİTAK MAM Yerleşkesi’nde yapılan Araştırma Merkezi’nin Havalandırma Tesisatı oldu. Şu anda 6 farklı ilde 8 farklı şantiye ve 28 çalışan ile 8.ayımız için birçok konuda hedeflediğimizden daha fazlasını başarabildiğimizi görmek sevindiriyor ve daha iyisini yapabileceğimize olan inancımızı artırıyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 20:14
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını