banner1322
x

Manço Mimarlık’tan ilhamını otomotiv sektöründen alan proje

Manço Mimarlık tarafından kentsel dönüşüm yasası kapsamında metruk bir ticaret binası yerine yapılmakta olan Pangaltı’da Butik Otel projesi; oto tamir atölyelerinin ağırlıkta olduğu çevre yapılanmasından ilham alarak cephe ve iç mekan malzemelerinin doku ve rengiyle otomotiv sektörüne gönderme yapıyor.

Manço Mimarlık’tan ilhamını otomotiv sektöründen alan proje
Robot Zirvesi

Kuruluşundan bu yana mimari ve iç mimari alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte “çok disiplinli” çalışmalar yürüten Manço Mimarlık’ın tasarladığı Pangalti’da Butik Otel projesi, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kentin yeniden yapılandığı bölgelerinden Dolapdere’de yer alıyor. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yıkılan metruk bir ticaret binası yerine yapılan proje 32 odalı bir butik otel olarak tasarlandı.

Yakın çevrede sayısı gittikçe artan küçük-orta ölçekli kent otellerinden ayrışmak adına yapının içinde bulunduğu kentsel bağlamı yansıtan güçlü bir mimari kimliği olması hedeflenen projede, konumlandığı alanın formunu ve çevresel fonksiyonlarını referans alarak misafirlerine çevresiyle uyumlu ve bütüncül bir tasarım sunmak hedeflenmiş. Projenin konumu, geçirmekte olduğu soylulaşma sürecine rağmen halen oto tamir atölyelerinin ağırlıkta olduğu Dolapdere Caddesi üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla doku ve renk bakımından otomotiv sektörüne gönderme yapan cephe ve iç mekân malzemeleri seçilmiş. Gerek tamir atölyelerinde sıkça kullanılması, gerekse de dokusunun otomobil gövdelerindeki havalandırma ızgaralarını andırması nedeniyle projenin cephesinde ağırlıklı olarak genleştirilmiş metal paneller yeğlenmiştir. Komşu parselde yer alan parktaki bitkilerin zamanla girintili yan cephe yüzeyini sararak yapıyı süslemesi amaçlanmıştır.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 10:52
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını