Mahall Bomonti İzmir şehre yeni bir soluk getirecek

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Atilla Sezgin, Mahall Bomonti İzmir’in şehre benzersiz bir soluk katmaya hazırlandığını vurguluyor.

Mahall Bomonti İzmir şehre yeni bir soluk getirecek
Enerji Zirvesi

Türkerler Holding’in faaliyet alanları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bildiğiniz üzere; enerjiden sağlığa, inşaattan altyapı ve gayrimenkul geliştirme projelerine kadar Türkiye’nin kalkınmasında önemli roller üstlenen Türkerler Holding, enerji sektöründeki yatırımlarıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Türkerler Enerji bünyesinde yer alan jeotermal enerji, rüzgâr enerjisi ve hidroelektrik enerji projelerimiz tamamlandığında yıllık üretim hacmimizi 1.8 milyon MWh’ye çıkaracağız. 330 milyon dolarlık yatırım ile kurmuş olduğumuz 78 MW’lık kurulu gücü bulunan jeotermal enerji projelerimiz ile yılda 663 milyon KWh’lık üretim gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra bu alandaki yatırımlarımızı 1 milyar dolara çıkartarak 300 MW’lık kapasiteyi de üretime katmayı hedefliyoruz. Türkerler Enerji olarak 25 adet toplam 730 MW’lık Rüzgâr Enerjisi ve 6 adet toplam 278 MW’lık Hidrolektrik Enerji yatırımımız bulunuyor. Elektrik dağıtım alanında da faaliyet gösteriyoruz. Bu alanda Vangölü Elektrik Dağıtım şirketimiz ile Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerini kapsayan, 670 bin abonesi bulunan 871 milyon kWh’lık bir enerjiye sahibiz.

Türkerler Holding olarak ülkemizin gelecek hedeflerine yönelik hizmet ağımızı da genişletiyoruz. Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 1000 MW YEKA ihalesini kazanan Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumda yer alıyoruz. Türkerler Holding, Türkiye’de ilk kez yerli türbin üretimi yapacak olmanın heyecanı içerisindeyiz. YEKA ile 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapacağız. Bu sayede de her yıl asgari 3 milyar KWH elektrik enerjisi üreterek, yaklaşık 1.1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacını rüzgardan karşılamış olacağız.

Türkerler Holding olarak 1993 yılında kurmuş olduğumuz Türkerler İnşaat ise Türkiye’nin en büyük gayrimenkul grupları arasında yer alıyor. Son 20 yılda ulaştığımız inşaat hacmi 5 milyon metrekare. Halen devam eden projelerimizin toplam yatırım bedeli ise 4 milyar dolara ulaşmış durumda. İzmir, Kocaeli ve Ankara Etlik’te toplam 3 milyar dolarlık yatırım ile şehir hastaneleri inşa ediyoruz. Gayrimenkul alanında ise Mahall Ankara, Çiftçi Towers ve Mahall Bomonti İzmir projelerimiz bulunuyor. İzmir’de yapımı devam eden Mahall Bomonti İzmir projemizin heyecanını yaşıyoruz.

Mahall Bomonti İzmir projesinin yatırım değerini ve özelliklerini öğrenebilir miyiz?

Şehrin tam merkezinde, içerisinde birçok sosyal imkân bulunduran Mahall Bomonti İzmir, 350 milyon dolar yatırım değeri ile hayata geçirilen proje şehre benzersiz bir soluk katmaya hazırlanıyor. Projemiz ile sağlık, eğitim merkezlerine olan yakınlığı ve ulaşım ağlarına olan bağlantılarıyla İzmir’in yeni çekim merkezi olmayı hedefliyoruz. Mahall Bomonti İzmir projemiz 45.000 metrekare arazi üzerinde konut, ofis ve ticari alanlarıyla Türkiye’de ilk defa bir yaşam alanında faaliyete geçecek orkestra çukuru bulunan bir opera ve tiyatro salonuna da sahip. Kültürel etkinlik ve çok çeşitli spor alanlarından oluşan Mahall Bomonti İzmir, şehrin sosyal hayatına da yeni bir bakış açısı getirmek için yeme içme alanında Türkiye’de lider olan d.ream grubu ile anlaşarak Bomontiada’yı İzmirliler ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.

Projenin tasarımı ve yaşam kurgusu hakkında bilgi verir misiniz?

Farklı yaşam tarzlarına göre alternatif daire seçenekleri sunan Mahall Bomonti İzmir projemizde eşyalı stüdyo, 1+1, 1+1 loft dairelerin yanı sıra 2+1, 3+1 ve 3+1 loft daireler de bulunuyor. Proje bünyesinde metrekareleri 52 ile 240 arasında değişen dairelerin dışında büyüklükleri 88 ile 584 metrekare arasında değişen ofisler de yer alıyor. Ofis alanlarında alışılmışın dışında balkon ve teras gibi seçenekleri de bulunan projemizde en son teknolojik donanımlara sahip modern ve ferah ofisler konforlu bir çalışma ortamı yaratıyor. İşten artakalan zamanların değerlendirilebileceği çevredeki sosyal alanlar ve yeme-içme mekânları da yine günlük iş rutinini zevkli hale dönüştürüyor. Projemizde ayrıca 59’uncu katta özel bir seyir terası olarak tasarlanan alan, içerisindeki kafeterya, restoran ve dinlenme alanlarıyla emsalsiz İzmir Körfezi manzarasını bugüne kadar görülmemiş bambaşka bir açıdan sergiliyor.

Mahall Bomonti İzmir projemiz içerisinde hizmet verecek olan SPA ve spor merkezleri ise yine alanında çok güçlü ve değerli kurumsal bir marka tarafından işletilecek. Opera ve tiyatro salonuyla dikkat çeken proje, Mahall Bomonti İzmir’de, bir müze, 1000 kişilik gösteri alanı, kütüphane, sinema, alışveriş mağazaları, tenis kulübü, koşu ve bisiklet yolu ve asırlık ağaçların bulunduğu toplam 25 bin metrekarelik yeşil alan bulunuyor.  

Mahall Bomonti İzmir arazisi 100 yılı aşkın tarihi içerisinde barındırıyor. Buradaki tarihi yapılar proje içerisinde nasıl konumlanacak?

1912 yılında Bomonti Ailesi tarafından kurulan tarihi Bomonti fabrikası ve asırlık ağaçlarla dolu bahçenin yer aldığı bu arazi ilk gördüğümüz andan itibaren bizi büyüledi. Bu bahçe tıpkı İstanbul’da olduğu gibi bir dönem İzmir’in de en popüler mekânlarından bir olmuş. İnsanların bir araya geldiği, sohbet ettiği, sosyalleştiği bir alana dönüşmüş. Proje tasarlanırken bu tarihi dokunun korunması hatta daha da ötesine geçerek öne çıkarılması hususunu çok önemsedik. Titiz çalışmalar sonucunda tarihle iç içe, İzmir’e değer katan yepyeni bir yaşam alanı tasarladık. Dokuz tarihi binadan birinde yer alan sanat evi şimdiden İzmirlilere hizmet vermeye başladı. 


 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 21:30
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını