banner1322
x

Laticrete:“Kalitemizle en doğru çözümü sunuyoruz”

Sahip oldukları tecrübe, teknik bilgi ve ürünler ile en doğru çözümü sunduklarını belirten Laticrete Yapı Kimyasalları Genel Müdür Aras Oskay, projelere avantaj sağladıklarını vurguluyor.

Laticrete:“Kalitemizle en doğru çözümü sunuyoruz”
Robot Zirvesi

Laticrete Yapı Kimyasalları yurt dışındaki ve Türkiye’deki yapılanmasını öğrenebilir miyiz?

Amerikan menşeili bir firma olan Laticrete, bir ailenin üçüncü kuşağı tarafından yönetiliyor. Laticrete harç, çimento ve lateksi karıştırarak yapıştırıcı elde eden dünyadaki ilk firmadır. Tüm ürünlerinin patenti kendisine ait olan firma, dünyada birçok ilke imza atmış bulunuyor. Afrika kıtasında faaliyet göstermeye başlayan Laticrete, ardından Avrupa pazarına da girmiş, burada üretim tesisi kurmuştur. Türkiye’de ise bizim ile birlikte geçen yılın ortalarında faaliyet göstermeye başladı. Laticrete distribütörü olarak geniş ürün gamımızla, ülkemizdeki sanayicilerin ve müteahhitlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet veriyoruz. Yaklaşık 25 yıl garantili olan ürünlerimiz, teknik özellikleri ile projelere avantaj sağlıyor. Ürünlerimizin projelerdeki uygulaması yurt dışındaki ekip tarafından denetleniyor.  

Hangi ürünlerinizle hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Seramik yapıştırıcıları, su izolasyonu ve zemin ürün grubu olmak üzere üç ana ürün gamı ile hizmet veriyoruz. Laticrete, yatayda ve dikeyde seramik yapıştırıcıları ile öne çıkıyor. Türkiye’de seramik yapıştırmak için cephede iskelet sistemi kullanılırken, Amerika’da yalnızca seramik yapıştırıcıları tercih ediliyor. Hızlı kürleşen yapısı nedeniyle Laticrete su izolasyonunun üzerine iki saat kadar kısa bir zaman içerisinde seramik yapıştırılabiliniyor. Yeni olan Hydro Ban isimli su izolasyonun ise 20 dakika sonra su testini yapıp, üzerine seramik yapıştırabiliyorsunuz. Profesyonel bir ürün olan Hydro Ban, kullanımı oldukça pratik olması sebebiyle ustaların yanı sıra nihai tüketici de rahatlıkla kullanabilmekte. Laticrete’nin satın aldığı bizim de Türkiye distribütörü olduğumuz Spartacot’nin ise zemine yönelik çözümleri bulunuyor. 

Su yalıtımı ürün grubunuz hakkında daha detaylı bilgi verir misiniz?

Kauçuk polimer esaslı su izolasyonu da ürün gamımız içerisinde yer alıyor. Bu ürünümüzü iki grup altında topluyoruz. Standart dediğimiz su izolasyon ürünümüz iki saatte kuruyor. İlk kat 2 saat, ikinci kat 2 saat sonra su testini yaparak ardından üzerine seramik yapıştırabiliyor ya da beton atabiliyorsunuz. Daha kısa bir zaman içerisinde sonuca ulaşmak isteyen müşterilerimize ise Hydro Ban ürünümüzü öneriyoruz. Bu ürünümüz özellikle sanayi tesislerinde ve okul, hastane gibi duraklamanın veya geri dönüşün çok hızlı olması gerektiği yapılarda tercih ediliyor. Öte yandan şilte yöntemiyle yaptığımız su izolasyonumuz var. Bu ürün seramiklerin kırılmasının önüne geçiyor. Su izolasyonunu özel bir şeyle yüzeye yayarak ardından seramik yapıştırıcısını kullanabiliyor ve seramiği yapıştırabiliyorsunuz. 

Çözüm sunduğunuz diğer projelere örnek verir misiniz?

Bugüne kadar birçok önemli projede yer aldık. Örneğin Ankara’da hayata geçen Roketsan projesinin perde duvarlarında Hydro Ban ürünümüz kullanıldı. İnşaat projelerinde özellikle ağır şartlarda yüksek dayanımı ile öne çıkan özel epoksi derzlerimiz ile hizmet veriyoruz. Mimarlara talepleri doğrultusunda Laticrete’nin özel karışımlı derzleri ile de çözüm sunuyoruz. Derzin içerisine, istenilen renk pigment halinde karıştırılarak sonuca ulaşılıyor. Böylelikle ihtiyaç duyulan oran kadar renk elde ediliyor. Yani kırmızı renkli derz için ihtiyacınızdan fazla kırmızı renkli bir derz almanıza gerek kalmıyor. Böylelikle derzi, daha sonra farklı renkler elde etmek için de kullanabiliyorsunuz. 

Mimarlara sağladığınız en önemli avantaj nedir?

Derzlerde ürün skalamız oldukça geniş, ayrıca mimarın talep ettiği rengi de sağlayarak kendisine özel çözüm sunabiliyoruz. Mimarın bulduğu yeni bir renk için kendisi adına patent yaptırabiliyoruz. Örneğin Apple firmasının tüm derzlerinin ismi moon graydir. Moon gray tamamen Apple’nın bulduğu bir renktir ve Latictrete tarafından çalışılır. Bu rengi başka hiçbir firmaya satamayız.  Mimarlara da talep ettiklerinde bu şekilde çözüm sunabiliyoruz. 
Günümüzde seramik, duvar ve yer karoları daha büyük ebatlı. Bu malzemelerin kullanımı için yapıştırıcılar önemli. Firmanız bu konuda hangi avantajı sunuyor? 
Büyük seramikler eskiden yalnızca zeminde kullanılıyordu, artık duvarda da tercih ediliyor. Cephedeki yer alan büyük ebatlı seramiklerin hem güvenlik hem de maliyet açısından düşmemesi gerek. Firmamızın bu malzemeler için geliştirdiği özel ürünleri var. Porselen, cam, seramik gibi farklı malzemelerin cepheye yapıştırılması için ürünlerimiz bulunuyor. Beyaz ya da koyu renkli seramikler için farklı yapıştırıcılarımız ve derzlerimiz de mevcut.  Derz ürün gamımızdaki renk çeşitliliği ile seramik ile derzin tasarım bütünlüğünü sağlayabiliyoruz. 

Su yalıtımının önemi nedir?

Bir yapının temelinden çatısına, ıslak mekanlarından balkonlarına kadar farklı alanlarında su yalıtımı kullanılmalı. Tabii burada en önemlisi demirin ve betonun korozyona uğramaması için yapının temelinde su yalıtımın kullanılmasıdır. Yakın zamanda Eyüp’te bir hastanede su yalıtımı uygulanmayan istimlak duvarı yıkıldı. Su yalıtımı hem can güvenliği hem de binanın sağlığı için oldukça önemli. Su yalıtımı daha proje aşamasında tercih edilmeli, çünkü sonradan uygulaması zor ve maliyetli. Burada önemli olan doğru ürünün doğru alanda kullanılmasıdır. 

Önümüzdeki süreçte Türkiye pazarında neyi hedefliyorsunuz? 

Türkiye pazarında özellikle su izolasyonu ve yapı kimyasalları ürünlerimizle mimarlara, mühattitlere ve kullanıcılara doğru malzeme kullanımı konusunda yön vermek istiyoruz. İyi sonuç alınabilmesi için projeye uygun doğru malzemenin kullanımı ve ürünün doğru uygulanması oldukça önemli. Sahip olduğumuz tecrübe, teknik bilgi ve ürünler ile en doğru çözümü sunabiliyoruz. Bunun için gerektiğinde yurt dışındaki ekipten de yardım alabiliyoruz. Yurt dışındaki ekibimiz üç gün gibi kısa bir süre içerisinde projeye destek verebiliyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 21:08
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını