banner1322
x

KONUTTA “EN İYİ”LERİ DAHA SIK DUYACAĞIZ

Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, nisan ayında yüzde 38.8 artan konut satışlarına ilişkin, “Bu rakamlar son yılların en iyi nisan ayı satışına işaret ediyor. ‘En iyi’ verileri artık daha sık duyacağız” dedi.

KONUTTA “EN İYİ”LERİ DAHA SIK DUYACAĞIZ
Enerji Zirvesi

Konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38.8 artarak 133 bin 58 oldu. Satışlar Ocak-Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,2 artışla 453 bin 121 olarak gerçekleşti. Rakamları değerlendiren Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, “Bu rakamlar son yılların en iyi nisan ayı satışına işaret ediyor. Konut satışlarındaki artış sürüyor. ‘En iyi’ verileri artık daha sık duyacağız. Mayıs ayında devreye giren Konut Finansman Projesi ile artış grafiğinin devam edeceğini göreceğiz. İlk evini alacaklara verilen bu destek birinci el satışı da yukarı çekecek. Ayrıca yüksek oranlar nedeniyle ipotekli satışlar dip seviyelerde bulunuyor. Kredili satış da mayıs rakamlarında yükselişe geçecektir” dedi. 

YABANCILARA SATIŞTA RUSYA İLK SIRADA

Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 58.1 artarak 6 bin 447'ye çıktı. Rusların alımına dikkat çeken Dinçel, “Nisan ayında Rusya vatandaşları Türkiye'den bin 152 konut satın aldı. Rusya’yı sırasıyla 905 konut ile İran, 714 konut ile Irak vatandaşları izledi. Uygulanan yaptırımlar Rusların Türkiye’de konut alımını arttırdı. Nitekim ilk kez, ilk sıraya çıktılar. Zirvedeki yerlerini uzun bir süre koruyacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 
 

YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını