KONUT ARZININ ARTIRILMASI İÇİN ARSA FİYATLARI DÜŞMELİ

Ankara’da konut arzının giderek azaldığını bunun neticesinde konut kıtlığının arttığını, kira fiyatlarının yükselişinin devam ettiğini söyleyen Remax Borsa Brokeri Halil Egemen, ‘Konuta talep var ama maliyet fiyat arasındaki enflasyon en büyük sorun. Ankara’da konut üretimini teşvik edici adımlar atılmalı’ şeklinde konuştu.

KONUT ARZININ ARTIRILMASI İÇİN ARSA FİYATLARI DÜŞMELİ
Enerji Zirvesi

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar neticesinde Ankara’da arsa fiyatlarının suni olarak yükseltildiğini anımsatan n Halil Egemen, ‘İnşaat firmaları konut projesi üretecek uygun maliyetli arsa bulamıyor. Satılabilecek proje üretmek için yatırım ortamının üretici ve tüketici açısında avantajlı koşullar içermesi gerekiyor’ şeklinde konuştu.

DÖVİZ KURLARI YÜKSELDİĞİNDE ARSA FİYATLARININ DÜŞMESİ GEREKİYOR

Kurlarda yaşanan dalgalanmalar neticesinde konut imarlı arsaların kurla orantılı yükseltildiğini ve fiyatlarında yapıştığını dile getiren Egemen, ‘İnşaat sektöründe yapı maliyetleri sürekli artıyor. Ankara’da yeni projeye başlayan çok az ve başlanan projelerin ölçekleri de küçüldü. Dalgalı piyasalarda arsa fiyatlarının düşmesi gerekirdi. Bugünün koşullarında uygun fiyatlı ve kat karşılılığı arsalarda oranlar mantıklı olduğu takdirde, inşaat firmaları yeni proje üretir’ dedi.

Konut alım gücünün her geçen ay düştüğüne vemevcut konut arzının da fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Remax Borsa Brokeri Halil Egemen, sektörde yaşananları şöyle değerlendirdi;

‘Bankalar kredi limitlerini düşürdü. Yeni fiyatlarla konut alabilecek kitle azaldı. Sabit gelirlinin ev alma isteği, hayalden öte gidemiyor. Tüketiciler, satın almak yerine kiralamayı tercih edecek ki; bu durum, kira fiyatlarının astronomik rakamlara çıkmasına neden olacaktır. Arsalarını kat karşılığı vermek için aylardır müteahhit bekleyen arsa sahipleri, oranlarını aşağıya çekmediği sürece, hiçbir inşaat firmasıyla masaya oturamaz. Hükümet ve yerel yönetimler konut üretimini destekleyecek yeni önlemler almalı. Yerel yönetimler uygun maliyetli arsa üretmeli. Üretim ve yüksek finansal maliyetler, inşaat firmalarını beklemeye itiyor. Konut arzını artırmak için yatırım ortamını inşaat sektörü açısından cazip ve sürdürülebilir hale getirmekten başka bir çare yok. Konut açığı, sosyal bir krize dönüşmeden önce herkes doğru olanı yapmalı’
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 13:32
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını