banner1322
x

KİRA FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞLARA KANUNİ CEZA VERİLECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “TÜFE üzerinde kira artışı yapanlara yaptırım geliyor. 4 bakanlık üzerinde çalışıyoruz. Bir hafta 10 gün içinde Meclis'e göndereceğiz” dedi.

KİRA FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞLARA KANUNİ CEZA VERİLECEK
Endüstrideara

Konut fiyatları arz-talep arasındaki makasın açılması ile İstanbul başta olmak üzere birçok ilde artış gösterdi. Ev fiyatlarının artması, kiralık ev sayısının artması ile kira bedellerinde de fahiş artışlar gerçekleşti. Kiracılar ile ev sahipleri sık sık karşı karşıya gelmeye başlarken, konut almak da fiyatların fahiş artışı nedeniyle önceki dönemlere göre güçleşti. 

Hükümet, hem kiracılar hem de ev sahibi olmak isteyenler için kolları sıvadı. Konuya ilişkin olarak yeni açıklamayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptı. Kurum, vatandaşın aidat öder gibi taksit ödeyerek ev sahibi olacağı bir projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağını söyledi. Kurum, açıklamanın ağustos ayında yapılacağını belirtti. Kurum, kiralarda fahiş artışların da kanuni olarak cezalandırılacağını ifade etti.

"AİDAT ÖDER GİBİ TAKSİTLE EV SAHİBİ OLUNACAK"

Gazete ve televizyonların temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda ev sahibi olmak isteyenlere müjde veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşımızın adeta aidat öder gibi bir bedel ödeyerek ev sahibi olması ile ilgili projeyi başlatıyoruz. Cumhurbaşkanımız ağustos ayında projeyi kamuoyuna açıklayacak" dedi. Murat Kurum evi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmaya yönelik projenin 81 ilde uygulanacağını söyledi. Hazine arazilerinin bu amaçla tahsis edileceğini belirten Kurum, TOKİ'nin yıllık yüzde 7-9 arasında olan konut arzındaki payının yüzde 14’e çıkacağını belirtti.

Kurum, muhalefetin "Hazine arazileri peşkeş çekiliyor"  eleştirilerini hatırlatarak, "Evsizleri ev sahibi yapmak için hazine arazisi tahsis etmek 'peşkeş' çekmekse evet 'peşkeş' çekiyoruz" dedi. 

Bakan Kurum, hazine arazilerinin tahsisinin noter huzurunda kurayla yapılacağını, araziye sahip olanların en az 5 yıl araziyi elden çıkaramayacaklarını söyledi. Kurum, bu konuda zaten düzenlemeler bulunduğunu hatırlattı.

TÜFE ÜSTÜ KİRA ARTIŞI YAPAN EV SAHİPLERİNE CEZA GELİYOR

Bakan Kurum, İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve birçok ildeki fahiş kira artışlarının üzerinde de çalışıldığını belirtti. Kurum, kanunen TÜFE üzerinde artış olamayacağını hatırlatarak, TÜFE üzerinde artış yapanlara kanuni müeyyideyi uygulayacaklarını açıkladı. Hem kiracıyı hem ev sahibini korumaya çalıştıklarını belirten Bakan Kurum, "Kira artışlarını TÜFE'ye uygun yapmak zorundayız. Kanunen böyle olması gerekiyor. Ama maalesef fırsatçılık yapan ve açıklanan rakamların üstünde zam yapan kişiler var. Bu zamlar kanuna aykırıdır. Kanunen yapılacak kira sözleşmesine aykırıdır. TÜFE üstü kira artışı yapana kanuni müeyyideyi uygulayacağız. 4 bakanlık çalışıyoruz. Bir hafta 10 gün içinde çalışmayı meclisimize göndereceğiz" diye konuştu.

 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 08:15
YORUM EKLE

Sensörmatik

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını