KENTSEL DÖNÜŞÜME BÜTÜNCÜL YAKLAŞIMLA BAKILMALI

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, ülkemizde depreme hazırlıklı olmak amacıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm sürecine riskli yapı stokunun yıkılıp yeniden yapılması olarak değil, ekonomik, sosyolojik, insani boyutları da düşünerek bütüncül bir yaklaşımla bakılması gerektiğinin altını çizdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME BÜTÜNCÜL YAKLAŞIMLA BAKILMALI
Enerji Zirvesi

GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada; kentsel dönüşümün kentsel kalkınmanın bir parçası olduğunun altını çizerek kentsel dönüşüm sürecine, riskli yapı stokunun yıkılıp yeniden yapılması olarak değil; ekonomik, sosyolojik, insani boyutlarını da düşünerek bütüncül bir biçimde bakılmasının gerektiğinin altını çizdi. İzmir’de 4 ay önce meydana gelen ve tüm ülkeyi derinden üzen 6.6 büyüklüğündeki depremin, kentsel dönüşümün önemini hatırlattığına dikkat çeken Kalyoncu, kentsel dönüşüm sürecinde mevzuatın yeterli olduğunun altını çizdi. Kentsel dönüşümü başarmanın ancak güven iklimi oluşturarak, uyumlu bir ekip çalışması ile mümkün olacağına değinen Kalyoncu,  bunun ekip çalışmasının kilit paydaşları olan mülk sahibi, planlamacı, tasarımcı, geliştirici ve kamu, prensipleri net bir şekilde belirlenmiş ilişki içerisinde olması gerektiğine ve de  bu güven ortamının tesis edilmesiyle kentsel dönüşümün çok hızlanacağının altını çizdi. 

DEPREME HAZIRLIK İÇİN GÜÇLÜ BİR PLATFORM OLUŞTURMALIYIZ

Kentsel dönüşüm sürecinde, kentsel kaliteyi artırmak gibi bir fırsat olduğunun altını çizen Kalyoncu, sadece deprem olduğunda değil, deprem olmasa da bir araya gelinmesi gerektiğiniz, bilgi birikimimnin , tecrübelerlerinin ve imkanlarının kullanacakları, depreme hazırlık için seferberlik başlatacakları bir platforma ihtiyaç olduğunun altını çizdi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 18:26
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını