KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GÜÇLENDİRMEDE KREDİ ÜST LİMİTİ ARTIRILDI

6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GÜÇLENDİRMEDE KREDİ ÜST LİMİTİ ARTIRILDI
Robot Zirvesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülecek karara göre, hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, güçlendirme kredisinde 50 bin liradan 80 bin liraya, kentsel dönüşümde ise 125 binden 200 bin liraya yükseltildiğinin altı çizildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan kararın vatandaşın elini güçlendireceğinin ve dönüşüme hız kazandıracağının altını çizdi. Son dönemde yaşanan depremlere değinen bunların  kentsel dönüşümde çalışmaların uzun sürmesinin, müteahhitlerin dönüşüm projelerinde eskisi gibi istekli olmamasının ve inşaat maliyetlerindeki artışın vatandaşı güçlendirme konusunda harekete geçirdiğinin altını çizen Türkkan, bu nedenlerle talebin yüzde 50 arttığına değindi. Daire başına ortalama güçlendirme giderinin 80 bin lira civarlarında olduğuna işaret eden Türkkan, güçlendirmeye talep artmışken kredi üst limitinin 80 bin liraya yükseltilmesi vatandaşın elini güçlendireceğini ve talep artışını hızlandıracağını açıkladı.

"ORTALAMA FAİZ ORANLARINDAN 4-5 PUAN AŞAĞIDA"

Riskli yapılarda verilen kentsel dönüşüm ve güçlendirme kredilerine değinen ve bu kredilerin devlet destekli olduğunun altını çizen Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile şu anda hemen hemen her bankanın bu kredi konusunda anlaşmasının bulunduğunun altını çizdi.

Özel ve kamu bankalarında kentsel dönüşüm ve güçlendirme kredilerinin ortalama yıllık faiz oranlarının 4-5 puan altında olduğunu aktaran Türkkan,  bu oranların çok önemli  olduğunu, bankaların kredi verirken süreci kolaylaştırması da vatandaş açısından çok önemli olduğunu dile getirerek bunun sağlanırsa arzu edilen hareketliliğin yakalanacağını sözlerine ekledi. (AA)

YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını