“Kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmeli”

Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin ve nüfus yoğunluğunun yüzde 95'inin deprem kuşağında yer aldığını belirten Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması sebebiyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi gerektiğini vurguluyor.

“Kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmeli”
EndüstrideAra1

İnşaat sektörünün 2018 yılında neredeyse ikiye katlanan maliyetlere ek olarak faiz ve kredi oranlarındaki artışın da etkisiyle zorlu bir dönemden geçtiğini ifade eden  Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, bu durumu en az hasarla geçirmek için sektör temsilcilerinin büyük fedakarlıklarda bulunduğunu açıkladı. İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışların olabildiğince fiyatlara yansıtılmadığını, aksine cazip kampanyalarla fayda sağlandığını belirten Kaya, Türkiye için kazanç vakti’kampanyasının etkisiyle Ekim 2018’de tüm zamanların en yüksek aylık konut satışının gerçekleştiğini aktardı. Enflasyonla mücadele için gerçekleştirilen çalışmaların umut verici olduğunu belirten Kaya, yerel seçim süreçlerinin tamamlanması ve dolar ile faiz oranlarındaki normalleşmenin etkisiyle özellikle 2019 yılının ikinci çeyreğinden sonra sektörün büyüme grafiğini yükseleceğini açıkladı. 

“KONUTA TALEP BİTMEZ”

Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin ve nüfus yoğunluğunun yüzde 95'inin deprem kuşağında yer aldığını dile getiren Kaya, resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi gerektiğini aktardı.. Kaya,  “Türkiye gibi genç nüfusa sahip, evlenme ve çocuk sahibi olma ve dolayısıyla yeni ya da daha geniş bir eve ihtiyaç duyulma oranı yüksek, aktif deprem kuşağında yer aldığı için deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş yeni konutlara taşınma ihtiyacı bulunan bir ülkede konuta olan talebin bitmesi mümkün değil. Özellikle prim potansiyeli yüksek bölgelerden gayrimenkul alımı değerli ve sürdürülebilir bir yatırım aracı olduğu için yerli ve yabancı yatırımcıların konuta olan ilgisinin 2019 yılında daartarak devam edeceğini düşünüyoruz’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 10:19
YORUM EKLE

Radyo

Peri

Dergiler