KALİTELİ YAPI MALZEMELERİYLE GÜÇLÜ YAPILAR İNŞA EDİLMELİ

Çevreci, kaliteli, uzun ömürlü yapı malzemeleri kullanılarak güçlü yapıların inşa edilmesi gerektiğini belirten Zebra Yapı Teknik Emniyet Çevre Uzmanı Mustafa Kaya, özellikle su yalıtımının binaların uzun zaman sağlıklı, konforlu ve güvenli kalabilmesi için gereken en önemli malzemelerden biri olduğunu söyledi.

KALİTELİ YAPI MALZEMELERİYLE GÜÇLÜ YAPILAR İNŞA EDİLMELİ
EndüstrideAra - Haber Detay

Bina sağlığı, güvenliği ve konforu açısından su yalıtımın önemi nedir?

İnşaat ciddi maliyet gerektiren bir yatırım alanı. Doğru planlanmayan, yapımında iklim ve çevre şartlarına uygun yapı malzemeleri kullanılmayan bir yapının kullanım ömrü daha kısa olur. Özellikle temeli güçlü olmayan bir bina depremin yıkıcı etkisine karşı zayıf kalır. Bu sebeple çevreci, kaliteli, uzun ömürlü yapı malzemeleri kullanılarak güçlü yapılar inşa edilmeli. Özellikle su yalıtımı binaların uzun zaman sağlıklı, konforlu ve güvenli kalabilmesi için gereken en önemli malzemelerden biridir. Binalarda su yalıtımı uygulanmazsa herhangi bir yoldan yapı donatısına sızan su, donarak veya kimyasal tepkimelere girerek donatının özelliğini yitirmesine ve yapının dayanım gücünün düşmesine sebep olur. Binaların dayanım gücünün azalması, depremde binalarda çatlak ve kırıkların oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda su yalıtımı yapılmayan binaların duvarlarında oluşan küf, mantar, kararma gibi istenmeyen sonuçlar insan  sağlığını ve konforunu olumsuz etkiler. Teras, balkon, banyo ve mutfak gibi ıslak mekanlarda, bodrum katlarında su sızıntısı, küflenme gibi istenmeyen durumların olmaması için su yalıtımı yapılmalıdır. Özellikle Akdeniz gibi denize yakın bölgelerde neme karşı mutlaka binalarda su yalıtımı uygulanmalıdır. Su yalıtımı uygulanmayanbinalar ömrünü çok daha erken tamamladığı için geri dönüştürülmek zorunda kalınıyor.

1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yönetmelikle yeni yapılacak binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde su yalıtımı yapılması zorunlu kılındı. Ancak bu yönetmeliğe uyulup uyulmadığına yönelik denetim yeterli değil. Denetim yapılmadığı takdirde su yalıtımın yapılması kişinin inisiyatifine bırakılmış olunuyor. Henüz istenilen ölçüde su yalıtım bilinci oluşmasa da Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile bir farkındalık sağlanmış oldu. Ayrıca yönetmelik eski binaları kapsamıyor oysa en büyük sorun eski binalar, çünkü çoğunluğunda su yalıtımı yok. Her yıl özellikle büyükşehirlerde haberlere de konu olan güçsüz yapıların, deprem dahi olmadan çöktüğünü gördük. Bu kayıpların önüne geçebilmek adına zayıf binaların bir an önce güçlendirilmesi ya da yenilenmesi gerekiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 18:21
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler