banner1013
x

Kalekim’den yalıtımla tasarruf çağrısı

Kalekim, binaların enerji sarfiyatının, ısı yalıtımı ile yarı yarıya azaldığı tespitiyle, tasarruf için yalıtım çağrısı yaptı.

Kalekim’den yalıtımla tasarruf çağrısı
EndüstrideAra3

İSTANBUL (AA) - Kalekim Genel Müdürü Akbaş, enerji tasarrufu için binalarda ısı yalıtımı yapılması çağrısında bulundu.

Altuğ Akbaş, ısı yalıtımının binalarda enerji tüketimini yarı yarıya azaltırken, gerek vatandaşlara, gerekse net enerji ithalatçısı Türkiye ekonomisi için önem arz ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

ISIDA YÜZDE 50 TASARRUF
“Avrupa normlarında, tasarrufun yolu, kentsel dönüşümden geçiyor. Türkiye’nin, ithal ettiği enerjiyi, ısınırken de, serinlerken de, yarısını boşa harcıyoruz. 
Sarf edilen enerjiden yüzde 50 oranında tasarrufun yolu, ısı yalıtımından geçiyor." ifadelerini kullandı.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ FARKINDALIĞI

Akbaş, Enerji Kimlik Belgesi’nin tüm Türkiye’de 2020 yılına kadar zorunlu hale getirilmesiyle, ısı yalıtımının daha iyi anlaşıldığını kaydederek,  “Binaları beyaz eşya sınıflandırmasıyla,  A’dan G’ye kadar konumlandıran Enerji Kimlik Belgesi'nin yolu da ısı yalıtımından geçmektedir.

ISI YALITIMI SERİNLERKEN DE TASARRUF ETTİRİYOR

Mevcut sistemde Türkiye dört yalıtım bölgesine tasnif edildi. Söz konusu bölgeler TS 825 standardı tüketim değer ve yalıtım gereksinimlerinin tespit ve tayininde kullanıldı. Sıcak bölgelerde yapılan ısı yalıtımı ile soğutma için gerek duyulan enerjiyi de azalttığının altını çizmek lazım.”
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 12:35
YORUM EKLE

Radyo

Bestherm

Dergiler