İZOCAM, ISI YALITIMINDA DOĞRU BİLİNEN 15 YANLIŞI AÇIKLADI!

Ülkemizi 57 yıl önce yalıtımla tanıştıran lider marka İzocam, yalıtımda yanlış bilgi ve uygulamalara dikkat çekerek ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı.

İZOCAM, ISI YALITIMINDA DOĞRU BİLİNEN 15 YANLIŞI AÇIKLADI!
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji maliyetlerinin sürekli artması binalarda ısı yalıtımının önemini daha da arttırıyor. Isı yalıtımı binadan dışarıya ısı kaybını azaltarak enerji tasarrufu sağlıyor. İzocam; enerji tasarrufu, çevreye dost üretim, doğayla bütünleşen ürünler, sağlıklı bireyler yaklaşımıyla ülkemizde 57 yıldır yalıtım sektörüne liderlik ediyor. Yalıtımda yanlış bilgi ve uygulamalara dikkat çeken İzocam; ısı yalıtımı, gürültü kontrolü, akustik konfor ve yangın güvenliği gibi yalıtım gereksinimi duyulan birçok alanda ürün geliştiren Türkiye'nin ilk yalıtım firması olarak ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı şöyle sıraladı:

1. Yanlış: Sadece binanın dış duvarına yapılan yalıtım ısı yalıtımı için yeterlidir.
Tüm cepheler ile birlikte döşeme ve çatıya da ısı yalıtımı yaptırarak ancak iyi bir ısı yalıtımı sağlanabilir. 

2. Yanlış: Isı yalıtımı yaptırmak pahalıdır.
Kendini kısa zaman içerisinde amorti eden ısı yalıtımı, enerji faturalarınızda tasarruf etmenizi sağlar.  Yönetmeliklere uygun yapılan yalıtım ile bir bina, yalıtımsız bir binaya göre yüzde 60'ın üzerinde enerji tasarrufu sağlar.


3. Yanlış: Sadece kış aylarında ısı yalıtımı işe yarar.
Isı yalıtımı olmayan evler kışın sıcaklığını çabuk kaybeder, yazın ise hızlıca ısınır. Bir mekânı elektrikle soğutmak doğalgazla ısıtmaya göre çok daha pahalıdır. Dört mevsim boyunca ısı yalıtımı evinizin ısısını dengede tutmaya yardımcı olur.

4. Yanlış: Yalıtım maliyetini daha ucuz malzeme kullanarak düşürebiliriz.
Doğru yalıtım malzemesi ve doğru uygulama ile yalıtım yapmak bina ömrü boyunca en iyi getiriyi ve en yüksek konforu sağlayacaktır. Yalıtım için harcanan maliyet lüks bir harcama değil, doğru konforun (ısı-ses-yangın güvenliği) yakalanması için yapılması gereken yatırımdır. 

5. Yanlış: Yalıtımı kalınlaştırmak maliyeti çok arttırır. 
Yalıtım plakasını kalınlaştırdığınızda yapıştırıcı, sıva, boya, sarf malzemesi ve işçilik bedelleri aynı kalır. Toplam maliyetteki artış sağlanan faydanın yanında çok önemsizdir. 


6. Yanlış: Binaya yapılan ısı yalıtımının ömrü çok kısadır.
Standartlara uygun şekilde üretilmiş, stoklanmış ve uygulanmış malzemelerin ömürleri genel olarak bina ömrü kadardır.

7. Yanlış: Yalıtımda kullanılan mineral yün ürünler kanserojen maddeler içerir ve sağlığı tehdit eder.
Mineral Yünler için Avrupa Sertifikasyon Kurulu (EUCEB), mineral yünlerin ilgili Avrupa Birliği yönetmeliklerine göre sağlıklı ve güvenli bir içerikte üretilip üretilmediğini denetler ve gerekli şartları sağlayan üreticilerin ürünlerine verilen EUCEB sertifikası sağlıklı yalıtımı garanti eder. EUCEB sertifikası olan ürünler, Avrupa Birliği'nde test edilmiş, deri ve solunum yoluyla canlılara temas etmeleri durumunda zarar vermeden vücuttan atıldıkları kanıtlanmış ürünlerdir.

8. Yanlış: Sadece cam kalınlığı arttırılarak ısı yalıtımı sağlanabilir.
Yalıtımlı cam (çift cam, low e-cam) ısı yalıtımına katkı yapar fakat tek başına yeterli değildir. Nitelikli ve tam bir ısı yalıtımı için evin tüm cepheleri ile birlikte taban ve çatıya da ısı yalıtımı uygulanmalıdır.

9. Yanlış: Isı yalıtımı yapılırken kullanılan malzeme binaya ağırlık verir, deprem esnasında binayı riskli duruma sokar.
Isı yalıtımı, yapılan binalara önemli bir yük getirmez, aksine dışarıdan gelecek iklimsel etkilere karşı koruma sağlar, korozyonu önler, bina daha uzun ömürlü olur. Depreme karşı daha da güvenli bir ortam sağlar.

10. Yanlış: Isı yalıtımında kullanılan dübeller işlem sırasında binaya zarar verebilir.
Bina statiğine olumsuz bir etkisi olmayan dübeller bina kabuğuna sadece 5 cm girmektedir. 

11. Yanlış: Yalnızca dış duvarlara yapılan ısı yalıtımı yeterlidir.
Bütün cepheler ile birlikte döşeme ve çatıya da ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Isı kayıplarına cephenin ve döşemenin yanı sıra pencereler, çatı, hava bacaları ve termal köprü de sebep olabilir.


12. Yanlış: Sıcak iklimde yer alan bina için ısı yalıtımı gerekli değildir.
Yalıtım denilince akla kışın daha ekonomik ve konforlu ısınma gelir, ancak yalıtım soğuktan korunma amaçlı olduğu kadar sıcaktan korunma için de gereklidir. Ancak çatı araları yazın 70 C°’a kadar ısınabilmekte ve alt katların çok ısınmasına sebep olabilmektedir.

13. Yanlış: Zamanla ısı yalıtım malzemeleri erir ve yok olur.
Isı yalıtım malzemesinin ömrü, doğru yoğunlukta ve doğru kalınlıkta yapılıp doğru yerde kullanılıyorsa bina ömrüne eşdeğerdir. 

14. Yanlış: Isı yalıtımı boya ile de yapılır.    
Binaların ısı yalıtımında boya ve sıva benzeri malzemelerin bir etkisi yoktur. Dış cephe boyalarının uygulama kalınlıkları çok ince olduğu için istenilen ısı yalıtımı performansını gösteremezler.

15. Yanlış: Vana ve ekipmanların yalıtımı yapılmaz.
Vana ceketi ile vana ve ekipmanlarınızın yalıtımını yaptırabilirsiniz. Su sayaçlarında ve borularda donma tehlikesini ortadan kaldırarak sadece su tesisatlarını korumakla kalmaz, sıcaklığın uzun süre korunmasını mümkün kılarak enerjide yüzde 50'yi aşan oranda tasarruf sağlar.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 17:46
YORUM EKLE

Sensörmatik

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını