banner1322
x

İtalya’daki en büyük iki türk yatırımcıdan biri Kastamonu Entegre

Kastamonu Entegre, İtalyan Ticaret Odası’nın düzenlediği yeni yıl gala gecesinde “İtalya’daki En Büyük İki Türk Yatırımcı”dan biri ödülü ile taçlandırıldı.

İtalya’daki en büyük iki türk yatırımcıdan biri Kastamonu Entegre
Robot Zirvesi

Hayat Holding’in global ölçekte faaliyet gösteren iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre, İtalyan Ticaret Odası’nın düzenlediği 2019 yılı gala gecesinde “İtalya’daki En Büyük İki Türk Yatırımcı”dan biri olarak ödülü ile onurlandırıldı. İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livio Manzini, İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Demet Sabancı’nın ev sahipliği yaptığı gecede ödül, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’a takdim edildi. 

Geçtiğimiz yıl İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi Gruppo Trombini’yi satın alarak üretim haritasını genişleten Kastamonu Entegre, gerçekleştirdiği bu yatırım ile “İtalya’daki En Büyük İki Türk Yatırımcı”dan biri sıfatını almıştı. Türkiye ve İtalya arasında ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesi için, 130 yılı aşkın zamadır çalışmalarını gerçekleştiren İtalyan Ticaret Odası tarafından verilen ödül, Pera Palace’da İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livio Manzini ve eşi Giovanna Manzini, İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Demet Sabancı’nın ev sahipliğindeki gala gecesinde verildi. Türkiye’nin sanayi ve ticaret odalarından üst düzey katılımın gerçekleştiği gecede, Hayat Holding İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız ve çok sayıda seçkin yer aldı.

DIŞ PAZARDA BÜYÜMEYE ODAKLANIYOR

İtalya’daki tesislere ilk etapta 180 milyon USD tutarında yatırım yaptıklarını açıklayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, ikinci etap tamamlandıktan sonra toplamda 800 bin m3/yıl kapasiteye sahip tesisleri devreye girdiğinde İtalya’da yüzde 20 pazar payı hedeflediklerinin altını çizdi. Bu tesislerimizde yüzde 100 geri dönüşümlü hammadde kullandıklarını, böylelikle başta İtalya olmak üzere Avrupa mobilya sektörüne yönelik ham ve melamin kaplı yonga levha üretimi yapacaklarını açıklayan Yıldız, yeni yatırımlarla birlikte yurt dışındaki yatırımlarının tutarının 1 milyar USD’yi aştığını ve 2019 yılında yurt dışı pazarlarda büyümeyi hedeflediklerini aktardı. Yıldız, İtalya’ya ve sektöre yönelik faydalarını şu sözlerle ifade etti: “Bu yatırım ile İtalya’ya halen başka ülkelerden ithal edilen ve mobilya endüstrisi tarafından tüketilen 800 bin m3 ham ve melamin kaplı yonga levhayı Kastamonu Italia tarafından ikame ederek, İtalyan ağaç bazlı panel sektörüne ve ekonomisine de fayda sağlamışş olacağız. Ürünlerin yerel olarak üretilmesi, ekolojik ayak izini azaltmanın yanı sıra İtalya'daki geri dönüşümlü ahşap ürünlerin kullanımını da artıracak.”
 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 09:40
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını