banner1339
x

İstanbul Karbon Zirvesi'nden Ödül

Türkiye Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından “5. İstanbul Karbon Zirvesi” gerçekleştirildi. Uluslararası Emisyon Ticareti ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleriyle gerçekleşen organizasyonda, Türkiye’de kimya sektörünün öncü isimlerinden Polisan Holding, “İklim Değişikliği ile Mücadelede Küresel Standartlarla Sürdürülebilirlik” ödülünü aldı.

İstanbul Karbon Zirvesi'nden Ödül
Endüstri 40 Zirvesi

1997 yılında CEFIC (European ChemicalIndustry Council) üyesi Polisan Holding, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği’nin (TKSD) Üçlü Sorumluluk Taahhüt Programı’nın parçası olarak başlattığı sürdürülebilirlik yolculuğunu her yıl daha sağlam adımlarla sürdürüyor.

Polisan Holding, sistematik bakış açısı ile bilimsel, teknik ve deneysel çalışmaların kesinleşmiş sonuçlarını esas almak prensibiyle küresel standartlarla çalışmalarını yürütüyor. Bünyesindeki üç şirketinde son dört yılda üretilen ürün başına karbon üretimini yüzde 30 azalttı. Polisan Holding şirketlerinde uluslararası Standartlarla laboratuvar akreditasyonu, enerji, bilgi güvenliği, çevre, kalite, sağlık emniyet, müşteri ilişkileri gibi daha birçok faaliyetler yürütülüyor. ISO 14064 Standardı ve Sera Gazı Protokolü (GHG) doğrultusunda karbon ayak izi ölçüyor, ISO 14040-44 serisi ile bazı ürünlerinde yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA-Life CycleAssessment) yapılıyor. ISO 14025 Standardına uygun detaylı ürün ve ürünle ilgili çevresel etkileri içeren çevresel beyanları bulunuyor. Geçtiğimiz yıl İngiltere merkezli olan ve Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun yürütücülüğünü üstlendiği uluslararası raporlama sistemi olan CDP Karbon Saydamlık Projesi’ne dahil oldu. Bunların yanı sıra, holding son 3 yıldır GRI G4 uyumlu Sürdürülebilirlik Raporlaması yapmakta olup geçen yıl Türkiye’deki raporlama yapan 74 şirket arasında oldu. Şu anda, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan 44 şirketten biri de Polisan Holding şirketidir.

YEŞİL YENİ BOYA FABRİKASI

Dünyanın en önemli yeşil bina sertifikalarından biri olarak kabul edilen LEED standartlarına uygun olarak Polisan Kansai Boya kurulmakta, yeni üretim tesisi ve idari binaları da buna göre projelendirildi, Amerikan Yeşil Bina Konseyi’ne (USG)sertifikasyon süreci için de başvuru bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 16:23
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını