banner1339
x

İSRA HOLDİNG MİMARİ ESTETİĞİ DOĞAYLA BULUŞTURUYOR

İsra Holding YKB Abdurrahim Tavlı, V Orman Resort'un insanların şehirden gelen alışkanlıklarını kaybetmeyeceği bir proje olarak öne çıktığını söyledi.

İSRA HOLDİNG MİMARİ ESTETİĞİ DOĞAYLA BULUŞTURUYOR
Enerji Zirvesi

İsra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı, V Orman Resort'un doğal yaşam merkezi konseptinde ama insanların şehirden gelen alışkanlıklarını kaybetmeyeceği bir proje olarak ön plana çıkacağını söylerken, kapalı inşaat alanı 140 bin metrekare büyüklüğe sahip V Mall projesinin yeni nesil akıllı AVM yönüyle fark oluşturacağını vurguladı.  

Tavlı ile iki projenin öne çıkan yanlarını ve inşaat sektörüne getirdiği yenilikleri konuştuk. 

Holding çatısı altında inşaat ve gayrimenkul noktasında ne tür faaliyetler gösteriyorsunuz? 

İsra Holding olarak yüzde yüz Türk firmasıyız. Proje bazlı veya iş ortaklığı boyutuyla da 10’un üzerinde firmamız var. 2002 yılından beri İstanbul‘da faaliyet gösteriyoruz. Ana noktamız gayrimenkul geliştirme olup, bağlı olarak inşaat, taahhüt ve sonraki aşamalarla ilgili süreçlerde yer alıyoruz. Son dönemde piyasanın gereklilikleri nedeniyle daha çok uluslararası projelerde bulunmaya önem veriyor, bu projelerde uluslararası ortaklık öncelikleriyle hareket ediyoruz.

Buradaki ana mantığınız nedir diye sorarsanız; bir projeyi geliştirirken gerekli araştırmaları, değerlendirmeleri, fizibiliteleri yaptıktan sonra, sistemi kendimiz kurup çoğunluğu kendi bünyemizde tutuyor, kalan kısmını ortaklığa açıyoruz. Örneğin şu an, Bolu- Mudurnu’da “V Orman Resort” adlı bir projemiz var. İçerisinde villalar, apart, otel, tarım-hayvancılık ve benzeri birçok muhteviyatı barındıran bir doğal yaşam projesi. Projede müteahhitlik firması olarak bütün icraatlarını yapıyor, diğer müteahhit firmalarından ayrılarak işletmeci olarak da devam ediyoruz. Burada villa ve apart kısımları satıldıktan sonra diğer otel, tarım ve hayvancılık işletmelerini de bünyemizde tutarak istihdam oluşturmayı hedefliyoruz.

Birinci etap kısmında süreç yaklaşık %85‘lere geldi. Diğer kısımda ise vardiyalı sisteme göre otelle beraber yaklaşık 300 kişiye 7/24 istihdam kapısı açılacak. Bir diğer projemiz de İstanbul Başakşehir‘deki V Mall Alışveriş Merkezi yatırımımız. 

Başakşehir‘de gerçekleştireceğiniz V Mall Alışveriş Merkezi yatırımınız ne kadarlık alanı kapsıyor, yatırım değeri nedir? Mimari olarak teknik özelliklerinden ve büyüklüğünden bahseder misiniz?

Kapalı inşaat alanı 140 bin metrekare büyüklükteki V Mall projemiz, bulunduğu Başakşehir bölgesine büyük değer katacak. V Mall Projesi yeni nesil akıllı AVM yönüyle ön plana çıkacak. Projemiz, Başakşehir’de yeni havalimanının ve diğer büyük yatırımların odak noktasında yer alıyor. Buradaki yapımızda V Orman Resort projemize benzer şekilde ilerliyor. Başlangıç süreçlerini tamamen kendimiz yürütüyor, sonraki aşamalarda çoklu ortaklık yapısıyla hareket ediyoruz. Bu projemizde şu an yaklaşık 14 ülkeden 40‘a yakın ortağımız var. Bu projede de müteahhitlik geliştirme boyutu bittikten sonra AVM şirketinin yaklaşık 7/24 çalışan 150 personeli olacak. Açılacak mağazalar ve yan sektörleriyle birlikte oradaki öngörümüz, yaklaşık 1000-1500 kişiye dolaylı olarak istihdam kapısının açılmasıdır. Şu an hafriyat aşamasındayız, başladık ve devam ediyoruz.

Pandemi süreci ve onun getirdiği değişkenlikler AVM yatırımınızdaki sonraki aşamaları nasıl şekillendirecek?

Nasıl ki aşı, insan vücudunu bağışıklığa hazırlıyorsa, pandemi de ticari noktada bize bir ışık tuttu. Bu projemizde enerjinin kendi özelinde yenilenebilir olması gibi birçok noktayı tamamen sıfırdan ele aldık. Kapanma sürecinde birçok AVM finansal noktada ciddi sıkıntılar yaşadı. AVM’lerin döviz borçları ve banka borçları gibi nedenlerle bu yükü taşıyamamaları böyle bir sonucu ortaya çıkardı. Biz bankaya ve döviz noktasına entegre bir sistem kurmadığımızdan dolayı birçok AVM finansal olarak aşağıya doğru iniş yaparken bizim sistemimiz çoklu uluslararası ortaklık modeliyle yukarıya çıktı. 

İnşa ettiğiniz projenin depreme karşı dayanıklı olması, sürdürülebilirliğe katkı sunması, enerji verimliliği, su tasarrufu gibi konularda avantaj sağlaması için alışveriş merkezinin inşasında yapı malzeme tercihleriniz nasıl şekillenecek? Nelere dikkat edeceksiniz?

Deprem zemin etütlerine en uygun olan bölgelerin başında Başakşehir ve Kayaşehir geliyor. Bugün hiç deprem olmasa da işin hakkı, hukuku, kalite anlayışı neyi gerektiriyorsa kişisel vebal noktasına girmemek adına İsra Holding olarak ciddi bir hassasiyet gösteriyoruz. Daha proje aşamasında statik, elektrik, mekanik birçok noktanın seçimlerinde tamamen bu düşünceye göre hareket ediyoruz. İnsanlar projemizde artık hangi kalitede malzeme kullanılmış, ne yapılmış bunları ciddi manada görebiliyorlar. Bu da bizim o temeldeki düşüncemizin tezahürü olarak alıcılara yansıyor. Alıcılarında bizleri bu şekilde tanımaları, bir başkasına tavsiye etmeleri bizleri mutlu ediyor.

Kentsel dönüşüm bir zaruret. Bu noktada ciddi bir açık görüyoruz. Hızlı bir şekilde aksiyon alınmalı. Bu açığı kapatmak bizim elimizde. Son dönemlerde devletimiz tarafından da adımlar atıldı ancak kentsel dönüşüm hususunda bazı noktaların biraz daha pratikleştirilmesi gerekiyor. Son dönemdeki kredi oranlarının artması da ciddi bir olumsuzluğa sebebiyet veriyor. Devletimizin yaptığı çalışmaların sahaya yansımasını bekliyoruz. 

Bolu-Mudurnu’da V Orman Resort projesini geliştirmede en önemli etken ne idi? Projede hangi aşamadasınız, projeniz hangi özelliklere sahip olacak?

Gerçek manada doğayla iç içe, doğal yaşam merkezi mantığında neler yapabileceğimize yönelik bir arayışımız vardı. Nüfus bizim için çok önemli bir nokta. İncelemelerimiz ve fizibilite çalışmalarımız sonucunda, Marmara Bölgesi etrafında ortalama 30 milyon nüfusa hitap eden bakir bir bölge olduğunu gördük. En son bu arayışlarımız sonucunda mevcut projemizin yerinde karar kıldık. Şimdi biz doğal yaşam merkezi hayalini gerçekleştirirken, broşürlerinden ziyade projenin kendi kendisini anlatmasını önemsiyoruz. Projemiz deniz seviyesine 740 rakımda, oksijen değeri olarak en özel noktada. Dronla yükseldiğiniz zaman 60-70 km kuzey, güney, doğu taraflarıyla orman içerisinde çok özel bir proje olduğunu görebiliyorsunuz. İnsanların doğaya yönelirken o oksijen değerlerini ciddi manada hissetmelerini istiyorduk. Burası İstanbul ve Ankara‘nın tam ortasında bir lokasyon. Her ne kadar Marmara bölgesi olarak ifade etsek de doğanın tam içerisinde bir proje. Doğal yaşam merkezi konseptinde ama insanların şehirden gelen alışkanlıklarını kaybetmeyeceği bir proje. Villa, apart bölümünde şu an %85‘lerdeyiz. Otel kısmında da son revizeleri yapıyoruz. 2-3 ay içerisinde de o kısma başlayacağız.

Uluslararası ölçekte yaptığımız bu projenin Dubai'de, Katar'da ve birçok körfez ülkesinde fuarlarda tanıtımı yapıldı. Almanya ve Avrupa gibi birçok boyutuyla alakalı çalışmalarımız da var. Projeyi işletme olarak bünyemizde tutmayı düşünüyoruz.  Projede ayrıca Termal suyun olması, vücudun birçok hastalıklarına da fayda sağlayacak. Bunun haricinde projemizde doğa yürüyüş parkurları ve ekstra kamp alanlarımız yer alacak. Villa kiralama ya da çadır kampta konaklama gibi sosyalleşmenin ön plana çıkartılacağı bir proje olacak. 

Projemiz, İstanbul – Ankara merkezine 2,5 saat mesafede olan bir proje.  Etrafında Bolu Dağı, Yedi Göller, Sünnet Gölü, Abant Gölü gibi birçok güzellikleri barındırıyor. V Orman Resort’da tatilinizi yaparken 2 saatlik mesafede denize gidebiliyorsunuz. VIP araçlarımızla ya da kendi aracınızla denize kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kültürel mirasa da ev sahipliği yapan bölgenin 2 ilçesi UNESCO sakin şehirler listesinde yer alıyor. 

Harika bir proje gerçekten. Peki, yabancı yatırımcıya konut satışında öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye çok güzel bir ülke ve direnci çok sağlam. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 75 ülke insanının yerleşik olarak oturma izni, vatandaşlık vb. nedenlerle ikamet ettiğini görüyoruz. Türkiye’ye gerek beyin göçü gerek finansal göstergelerle alakalı çok ciddi girdilerin olduğunu gözlemliyoruz. ABD’nin, İngiltere’nin ve diğer Avrupa ülkelerinin yabancı yatırımcıyı çekme noktasında büyük uğraş verdiğini biliyoruz. Bizlerde yurt dışı tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermeliyiz. Ülke olarak yabancı yatırımcıyı çekme noktasında düzenlenen uluslararası fuarlarda ülkemizin yatırım potansiyelini anlatmalıyız.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 14:17
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını