İnşaat sektöründen tapu harcı sıfırlanması ve KDV indirimi isteği

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Andıç, tapu harçlarının geçici olarak sıfırlanması, konut ve ticari alanların satışında KDV indirimlerinin uygulanması çağrısı yaptı.

İnşaat sektöründen tapu harcı sıfırlanması ve KDV indirimi isteği
Robot Zirvesi

BURSA (AA) - İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Andıç, tapu harçlarının geçici olarak sıfırlanması, konut ve ticari alanların satışında KDV indirimlerinin uygulanması çağrısı yaptı.

Andıç, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu yazılı açıklamada, dünyayla beraber Türkiye'yi de olumsuz yönde etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşların birikimlerinin zarar görmemesi için konuta yatırım yapılması tavsiyesinde bulundu.

Salgın sebebiyle dövize yönelme yaşandığını ancak bunun ülke ekonomisi açısından tehlikeli sonuçlara neden olabileceğine dikkat çeken Andıç, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Mali piyasalardaki spekülatif iniş çıkışlar nedeniyle, birikimlerini koruma güdüsüyle güvenli liman arayan vatandaşlarımızın zarara uğramamaları için en güvenli yatırım aracı olan konuta yönelmelerini tavsiye ediyorum. Kaldı ki bitmiş sıfır konutlarda kamu bankalarının uyguladığı 0,79 konut kredisi oranı varken ve peşinatlar da yüzde 10'a düşürülmüşken, halkımızın birikimlerini korumak için en güvenli liman konut almaktır. Bu dönemde konut alan hem birikimini korur hem de uzun vadede daha karlı çıkar."

Andıç, yüz binlerce kişinin ekmek kapısı olan inşaat sektörüne destek olunması ve konut satışlarının teşvik edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Tapu harçlarının geçici olarak sıfırlanması ve konut ve ticari alanların satışında geçen 31 Aralık'ta son bulan KDV indirimlerinin tekrar uygulanması halinde hem sektör rahat bir nefes alır hem de vatandaşlarımız birikimlerini en güvenli liman olan konutta değerlendirebilir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 11:55
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını