banner1322
x

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİ EN YÜKSEK RAKAMDA

Türkiye İMSAD Dış Ticaret Endeksi sonuçlarıyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşan inşaat malzemeleri sanayi son bir yıl içerisinde 25,86 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİ EN YÜKSEK RAKAMDA
Endüstrideara

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Rakamlara göre haziran ayı içerisinde pazarlarda önemli bir iyileşme yaşandı. Buna göre sektör son dönemin en yüksek performans değerine ulaştı. Özellikle hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarında büyük bir açılma yaşanması neticesinde yüksek bir artış yaşandı. Bu gelişmeler doğrultusunda haziran ayında ihracat rakamı 2,89 milyar dolar seviyesine ulaştı. Ulaştığı bu seviye sayesinde sektör aylık rekorunu kırmış oldu. Haziran ayı içerisinde inşaat malzemeleri ihracatı 5,85 milyon ton değerine ulaştı. Neticede tüm zamanların en yüksek ikinci aylık ihracatı yapılmış oldu. 

İHRACAT BİRİM FİYATLARI YÜKSELİYOR 

İnşaat malzemeleri sanayisi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı geçtiğimiz yılın ayına göre yüzde 48,5 arttı. 2020 yılı haziran ayında ortalama ihracat fiyatları geriledi. Birim fiyatı ise 0,33 dolar/kg oldu. İhracat birim fiyatı 2021 yılı haziran ayında 0,49 dolar/kg oldu. Ayrıca haziran ayında 2018 yılı aralık ayından bu yana en yüksek ortalama ihracat birim fiyatı gerçekleşti.    

YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını