İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI TARİHİ ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Küresel tedarik zincirlerindeki değişimin de etkisiyle Türkiye'de üretilen inşaat malzemeleri yıl boyunca dış pazarlardan yüksek bir ilave talep gördü.

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI TARİHİ ZİRVESİNİ GÖRDÜ
Robot Zirvesi

Geride kalan yıl inşaat malzemeleri sanayi ihracatı, 30,88 milyar dolara ulaşarak endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 yılından beri tarihi zirvesini gördü.

YÜZDE 46,2'LİK ARTIŞ KAYDEDİLDİ

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan "İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Aralık 2021" yılı sonuçları açıklandı. Sonuçlar doğrultusunda küresel tedarik zincirlerindeki değişimin de etkisiyle Türkiye'de üretilen inşaat malzemeleri yıl boyunca dış pazarlardan yüksek bir ilave taleple karşılandı. 

Yüksek taleple sektörün dış dsatımı 2013'ten beri tarihi zirvesini gördü ve 2021 yılında yüzde 46,2 artarak 30,88 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz sene dış satım miktar bazında yüzde 8,2 artış kaydederek 64,79 milyon ton olarak kayıtlara geçti. Ortalama dış satım birim fiyatı bir önceki yıl 0,35 dolar/kg olurken, geçtiğimiz yıl emtia fiyatlarındaki artışların da etkisiyle yüzde 36 artışla 0,48 dolar/kg'a yükseldi.

YILIN EN YÜKSEK İKİNCİ RAKAMINA ULAŞILDI

İnşaat malzemeleri sanayi dış ticareti, bilhassa ihracat birim fiyatlarındaki artışların da desteğiyle Aralık 2021'de yüksek performansına devam etti. Geçtiğimiz yılın son ayında 2,98 milyar dolarla yılın en yüksek ikinci aylık dış satım rakamına ulaşıldı. Sektörün dış satımı, aralık ayında miktar olarak yüksek seviyesini koruyarak 5,44 milyon ton olarak kayıtlara geçti.

İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, Aralık 2021'de bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 34,2 artış gösterdi.

Aralık 2020'de 0,41 dolar/kg olan ortalama ihracat birim fiyatı, 2021'in benzer döneminde 0,55 dolar/kg seviyesine çıktı.

ÜRÜN GRUPLARININ TÜMÜNDE DIŞ SATIM ARTIŞ GÖSTERDİ

Türkiye İMSAD'ın endeks sonuçları doğrultusunda, alt sektörlerde takip edilen 8 ürün grubunun tümünde 2021 yılında ihracat değer olarak yükseldi. En yüksek dış satım 12,76 milyar dolar ile demir-çelik ürün grubunda gerçekleşirken, ikinci sırayı 5,51 milyar dolar ile mineral, taş ve toprak ürünleri aldı. Üçüncülük ise 4,49 milyar dolarla metal bazlı ürünlerin oldu.

Değer olarak geçtiğimiz yıl dış satımını en çok artıran ürün grubu, yüzde 63,9 ile metal bazlı ürünler olurken, demir-çelik ürünlerinde yüzde 60,9, ağaç ve ahşap ürünlerinde ise yüzde 46,9 artış görüldü.

Geride kalan senede 8 alt ürün grubunun tamamında ortalama ihracat birim fiyatının yükseldiği gözlenirken, en yüksek birim fiyat artışının yüzde 36,2 ile demir-çelik ürünlerinde olması dikkati çekti. Demir- çelik ürünleri ortalama dış satım birim fiyatları, 0,65 dolar/kg'dan 0,88 dolar/kg'a yükseldi.

Ayrıca en yüksek ortalama ihracat birim fiyatına sahip alt ürün grubu 6,99 dolar/kg ile elektrik malzemeleri ve teçhizatları olarak kaydedildi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 16:21
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını