İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE TEDARİK SIKINTISI BÜYÜYOR

Rusya-Ukrayna savaşıyla tırmanışa geçen tedarik, ham madde ve lojistik fiyatlarındaki artış iklimlendirme sektörünü olumsuz etkiliyor. Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, "Şu anda ürün satmaktan çok tedarik sıkıntısı yaşanıyor" dedi.

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE TEDARİK SIKINTISI BÜYÜYOR
Endüstrideara

İklimlendirme sektöründe pandemi süreciyle başlayan tedarik zincirindeki sıkıntılar, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tırmanışa geçti. Salgının etkisi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünyada enflasyonist bir baskı olduğunu anımsatan Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, "Bunun en ciddi etkisiyse tedarik, ham madde ve lojistik fiyatlarındaki artış. Şu anda ürün satmaktan çok tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Önümüzdeki 1-2 yıl için aynı şekilde devam edecek ancak yerel yeni açılacak fabrikalarla bu sorunlar çözülecek. Bu dönemde, biz daha planlı gittik ve ilgili tedbirleri aldık. Farklı bölgelerden tedariklerimizi karşıladığımız için zincirimizde bir kırılma yaşanmadı. Stoklu çalıştık. Önümüzdeki dönemde yerel yatırımımızın hayata geçmesi ile de sorun yaşayacağımızı öngörmüyoruz" dedi.

2050'YE KADAR NET SIFIR KARBON EMİSYONU HEDEFİ

Son yıllarda iklim değişikliğine paralel küresel sıcaklıkların da artmasıyla, iklimlendirme ürünlerinin toplumları destekleyen altyapıların önemli bir parçası haline geldiğine belirten Önder, "Bizim de en büyük amacımız sürdürülebilirlik. Daikin olarak iklim değişikliği ile mücadelemizi üç ana başlıkta topladık. Bunları şehirlere, dünyaya ve insanlara değer katmak olarak özetleyebiliriz. Global hedeflerimizi bu ana başlıklarda eylemlere dönüştüreceğiz. Bunun ilk adımı olarak da Daikin Türkiye Sürdürülebilirlik Raporumuzu hazırladık. Çalışmalarımızı gelecek beş yıllık planlarımız dahilinde bu başlıklar altında hayata geçireceğiz. 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonu hedefi koyduk. 2030’da bunun yüzde 50’sini yakalamayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

YERLİLEŞTİRME PROJESİ İLE 2 MİLYON AVRO MALİYET AVANTAJI

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, 2020 yılında yurt dışından temin edilen 36 farklı parçada yerlileştirme projesi yürüterek, 2 milyon avro maliyet avantajı sağladıklarını belirterek, "Bu kapsamda malzeme temin süreleri 12 haftadan 4 haftaya, stok seviyeleri ise 4 haftadan 1 haftaya indirildi. Nakliye giderlerinin ve yol mesafesinin azaltılması ile yakıt tüketimleri de düştü ve karbon emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuldu. 'Doğrudan Yükleme' projesi ile acil olan ürünlerin tır, acil olmayan ürünlerin gemi ile gönderimi sayesinde grup şirketleri içi transfer maliyetleri azaltıldı" açıklamasında bulundu.

MEVSİMSEL ALERJİYE KARŞI MCK70YV HAVA TEMZİLEME CİHAZI

Sezon olarak alerji mevsiminde olduğumuzu, havada bulunan yabancı maddelerin alerjik hastalıkların başlıca nedenini oluşturarak hayat kalitesini düşürdüğünü kaydeden Önder, "Patenti Daikin’e ait olan Flash Streamer teknolojisine sahip yeni hava temizleme cihazı MCK70YV, alerjenlerin bol olduğu bahar aylarında rahat bir nefese kavuşmanın kapısını aralıyor. Cihaz, hayvanseverlerin en büyük sıkıntısı olan kedi ve köpek alerjisine karşı da mükemmel bir çözüm olarak öne çıkıyor" dedi. Flash Streamer teknolojisini de anlatan Önder, "Yüksek hızlı elektronlarla toz, polen, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde partiküller daha ilk aşamada yok olmaya başlıyor. Daikin patentli bu teknoloji, sektörün en yenilikçi ve iddialı hava temizleme teknolojisi olarak gösteriliyor. Flash streamer teknolojisinin yanı sıra elektrostatik HEPA filtre ile gücünü artıran MCK70YV model hava temizleme cihazı ev, ofis ve küçük mağazalar için ideal bir çözüm oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

ÇEVRECİ VE AVANTAJLI DAIKIN ISI POMPASI SİSTEMLERİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan, ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte standart binalara göre enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden ‘Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar’ konseptine geçişin, aşamalı olarak zorunlu hale getirildiğini vurgulayan Önder, "Bu yeni uygulama ile beraber yenilenebilir enerji ve yeşil binalar, inşaat sektöründeki tercihleri etkiliyor. Geliştirdiğimiz çevreci ürünler ve yenilikçi yaklaşımlarla mucidi olduğumuz ısı pompası sistemleri ve R-32 soğutucu akışkanını birleştirerek, bu alanda çevreci ve avantajlı ürünü kullanıcılarına sunmanın gururunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.   

 
 


 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2022, 14:53
YORUM EKLE

Sensörmatik

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını