İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ ADA'DA YÜKSELİYOR

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Birleşik Krallık ile Türkiye’nin yaptığı serbest ticari anlaşması (STA) sonrası iletişim ve ihracatta artış oldu.

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ ADA'DA YÜKSELİYOR
Endüstrideara

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Birleşik Krallık ile Türkiye’nin yaptığı serbest ticari anlaşması (STA) sonrası Birleşik Krallık’a düzenlediği dijital ticari heyet organizasyonunu tamamlarken, iletişimin ve ihracatın arttığı gözlemlendi.

66 FİRMA İLE 361 GÖRÜŞME YAPILDI

Birleşik Krallık Dijital Ticari Heyet Organizasyonu, 8 Mart 2021 tarihinde TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Cumhuriyeti Londra Ticaret Baş Müşaviri Tarık Sönmez, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Denetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Cem Savcı ile heyet katılımcısı firmaların temsilcilerinin katıldığı bilgilendirme toplantısı ile açıldı.

Londra, Birmingham, Manchester ve Glasgow’dan ağırlıkta firmaların katıldığı görüşmelerde, ticari ilişkiler geliştirilmesine ve büyütülmesine yönelik pek çok konu firmalar arasında masaya yatırıldı. 

Zoom programı üzerinden Birleşik Krallık’ta yerleşik İklimlendirme Sektöründen (HVAC Sektörü) ithalatçı, inşaat ve taahhüt hizmetleri ve danışmanlık sektöründen 66 firma yetkilisi ile yapılan görüşmelerde 40 Türk firması toplam 361 iş görüşmesi gerçekleştirdi. 

"YÜZDE 36'DAN FAZLA ARTTI"

İSİB Denetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Cem Savcı, söz konusu organizasyonun Birlikleri tarafından bugüne kadar yapılan en kapsamlı dijital heyet toplantısı olduğuna dikkat çekerek dış satıma ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Türk İklimlendirme Sanayisinin ilk iki aylık Birleşik Krallık ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36,4 yükselişle 67 milyon dolara ulaştı. Birleşik Krallık ile Türkiye arasından imzalanan STA sonrası her sektörde olduğu gibi Türk İklimlendirme sektöründen de Birleşik Krallık pazarına yönelik ciddi bir ilgi artışı söz konusu oldu. Bu yoğun ilgi sebebiyle normal uygulamamızın dışına çıkarak katılımcı limitimizi esnetip, katılımcı firma sayısını 40 gibi yüksek bir sayıya ulaşmasını sağladık." 

"YÜZDE 66'LIK BAŞARI SAĞLADIK"

Etkinliğe sıkı bir şekilde hazırlandıklarını, ülkelerdeki bilhassa sosyal medya ve dijital medya kanallarını kullanarak yoğun bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdiklerini aktaran Savcı, Covid-19 nedeniyle İngiltere'deki kapanmaya rağmen Türkiye'deki şirketlerin ulaşmak ve randevu almak istediği firmalarla iletişim kurma noktasında yüzde 66'lık bir başarı elde ettiklerinin altını çizdi.

Savcı, "Söz konusu etkinlik ile Birleşik Krallık gibi standartları ve kurumsallaşmanın yüksek seviyede olduğu bir pazarda, Dünya standartlarında üretilmekte olan sektör ürünlerini, henüz firmalarımızla çalışmamış muhataplarımıza tanıtmak için güzel bir fırsat yarattık. Sanal heyet organizasyonumuza katılan üye firmalarımız bu görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok bağlantı gerçekleştirdi." diye konuştu.

"DESTEĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK"

Savcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gerçekleşen ikili görüşmelerin, firmalarımızın Birleşik Krallık pazarına girmesi için ilk yapı taşlarından biri olarak değerlendirilmesi ve bizleri başarıya götürecek esas çalışmaların aslında bu faaliyetten sonra başlayacağını hatırlatmak istiyorum. Zira mevcut olan ihracatın bir üst seviyeye taşınması ve pazarda kalıcı olarak varlık göstermemiz bizim İSİB olarak en önemli amaçlarımız arasında. Hedef pazarlara ulaşmak konusunda  ihracatçılarımıza desteğimiz artarak devam edecektir."
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 11:22
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını