banner1322
x

İKİNCİ ALÇI PLAKA TESİSİNİ DEVREYE ALDI

Geçtiğimiz Aralık ayında ikinci alçı plaka tesislerinin tam kapasite devreye girdiğini belirten Fullboard Yapı Elemanları Genel Müdürü Savaş Güzelküçük, bu nedenle sektördeki konumlandırmalarını farklı yönlere çevirerek, yeni stratejiler eşliğinde 2021 yılını “çok güzel bir yıl” mottosu ile karşıladıklarını vurguladı.

İKİNCİ ALÇI PLAKA TESİSİNİ DEVREYE ALDI
Endüstri 40 Zirvesi

Fullboard Yapı Elemanları, yeni fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Bu fabrikanız ve diğer tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yeni fabrikamızın açılışıyla birlikte, Türkiye’de toplam dört fabrikamız oldu. İki fabrikamız toz alçı, iki fabrikamız ise alçı plaka tesisidir. Son tesisimiz Türkiye kapasitesinin yüzde 10’una karşılık gelecek büyüklükte üretim hacmine, yapım süresi ile de bir dünya rekoruna sahiptir. Altı ay, altı gün gibi bir sürede temelden açılışa geldik; seri üretime ise temelden itibaren yedi ay, yedi gün gibi sürede başladık. Türkiye’de bulunan tüm markalar içerisinde ki bunlardan iki tanesi global iken 2,5 yıllık bir sürede toplam fabrika sayısı olarak sektörün ilk dört firması içerisinde yerimizi aldık. Umarım bu yıl içerisinde ilk firması olacağız, bu konuda kararlı çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız.

Hangi ürün ve hizmetlerinizle inşaat sektörüne çözüm sunuyorsunuz?

Üretmiş olduğumuz toz alçılar ile inşaat sektöründe genel olarak duvar, tavan imalatlarına hem de yapının dekorasyonuna hitap ediyoruz. Alçı plakalar ile ısı, ses, yangın ve nem yalıtımı gibi konularda iç cephe ve dış cephelerde çözümler sunmaktayız. 

Alçı Plakaları değişik tanımlar altında yıllardır biliyoruz. Fakat Fullboard olarak siz “Yeni nesil alçı plaka” tanımı ile yeni ürünler sundunuz, nedir bu yeni nesil alçı plaka? 

Yaklaşık 30 yıllık Türkiye alçı plaka pazarında ve hatta 90 yıla yakın Avrupa’da olan klasik alçı plakaları, yaptığımız bir iyileştirme ve geliştirme çalışması ile aynı dayanımlara sahip fakat aynı zamanda da yüzde 30 hafifleterek “yeni bir nesil alçı plaka” oluşturarak sektöre kazandırdık. Yeni nesil alçı plaka icadımızdan sonra hem sektör hem de rakipler şunu anladı: Bir daha her şeye aynı malzeme olur dönemi kapanmıştır, artık yeni dönem başlamıştır. Örnek; eskiden herhangi bir ağrınız var ise ilaç olarak tek bir ürün verirdi doktor. Şimdi ise kas ağrısının ilacı başka, baş ağrısının ilacı başka. İnşaat sektöründe de her ihtiyaca ayrı çözüm sunulması gerekiyor. O yüzden yeni nesil alçı plaka anlayışına “o hafif plaka” gibi bir yaklaşım ve yakıştırma, kendini beğenmiş dar kafaların dar görüşleri olacaktır. Ülkemizde kapsamlı ve programlı olarak alçı plakayı tanıtan ilk kişi benim diyebilirim. O günlerde konvansiyonel sistem duvarlar yerine alçı plaka duvarları anlatırken karşılaştığım çağ dışı bakışları bugün de bu konuda hissediyorum, hem de bu sektördeki insanlardan. O yıllarda olduğu gibi bu yıllarda da yeni anlayışı herkes bir gün kabul edecek. 

2020 yılını firmanız ve sektörünüz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Şu an söyleyeceğim şeyin bazıları tarafından yanlış anlaşılmasını istemem ama; muhteşem bir yıl geçirdik diye özetleyebilirim. 2020 yılı boyunca, yasak dönemlerinin sert olduğu zamanlar da dahil olmak üzere üç vardiya tam kapasite hiç durmadan ve ara vermeden üretim ve de satış yaptık. Bazı dönemlerde 41 güne varan sıra verdiğimiz dönemler yaşadık. Bazı firmalar bizim yaşadığımız talep fazlası sebebiyle, kendilerine giden müşterilerin yarattığı yoğunluk nedeniyle yurt içi doluluğa erişti dersek çok da yanlış söylemiş olmayız. 2020 yılının karanlık ve çok can sıkıcı günlerinde, bizlere bu derece güzel duygular yaşatan tüm Fullboard dostlarına sizin aracılığınızla teşekkür ederim.  

2021 yılında hangi konulara odaklanacaksınız, hedefleriniz neler?

2020 yılının son ayında tam kapasite devreye giren ikinci alçı plaka tesisimiz nedeniyle, sektördeki konumlandırmamızı farklı yönlere çevirerek, yeni stratejiler eşliğinde 2021 yılını “çok güzel bir yıl” mottosu ile karşıladık. Hedefimiz; 2021 yılında pazara dört yeni ürün sunmak ve bu ürünlerle sektör ilgililerine değişik çözümler yaratabilecekleri alternatif farklar sunmak olacak. 2021 yılının yalnızca kendi şirketimiz için değil, ülkemiz için de iyi bir yıl olmasını diliyor, tüm sektörlere de bu vesile ile başarılı bir yıl diliyorum. 
 

YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını