banner1114
x

HİDRON, yüzme havuzlarında bir ilke imza atarak otomasyonla buluşturdu

Hidron geliştirdiği tam otomatik havuz otomasyon sistemi ile havuzları sürekli kontrol altında tutarak, su kalitesini üst seviyeye çıkardı. Bu çalışmasıyla kullanıcıya ve yatırımcıya konfor, güvenlik ve verimlilik avantajı sunan markanın çalışmalarını konuştuğumuz Genel Müdür Muhammed Bostan ile röportajımın devamını okuyabilirsiniz.

HİDRON, yüzme havuzlarında bir ilke imza atarak otomasyonla buluşturdu
Endüstri 40 Zirvesi

Tam otomatik akıllı havuzların güvenlik ekonomi ve konfor konusunda sağladığı avantajlar nedir?

Havuzlarda güvenliği iki açıdan inceleyebiliriz; Birincisi havuzu kullanan yüzücüler açısından, dünyada ve ülkemizde havuzların vakum hattına kapılarak hayatını kaybeden yüzücülerin haberlerini duymuşuzdur. Havuzda böyle bir durumla karşılaşıldığında HİDRON, spesifik sensörlerle vakum boru hattına kapılan yüzücünün varlığını anında tespit eder ve en kısa zamanda vakum sağlayan motorları otomatik olarak kapatarak yüzücünün güvenli yüzeye çıkabilmesine imkan sağlamaktadır.
İkinci olarak HİDRON ile havuz filtrasyon sisteminin ve havuz ekipmanlarının güvenliği de sağlanmaktadır, bunlar şu şekildedir;

Havuzlarda en sık arızalanan ekipman su sirkülasyon pompalarıdır, arıza nedenleri genellikle susuz çalışma ve elektriksel kaynaklıdır. HİDRON havuz pompalarının çalışma durumlarını, su sirkülasyonu ve elektriksel olarak anlık sürekli takip eder. Sistem otomatik olarak susuz çalışma durumunun önüne geçmek için çeşitli senaryolar dahilinde gerekli müdahaleleri yapar, yine de bu durum devam ediyorsa ilgili pompa önlem olarak kapatılır varsa yedek pompa çalıştırılır, operatör bilgilendirilir. Havuz pompalarının hepsinde susuz çalışma durumu tespit edilirse sistem komple kapatılarak yine operatör bilgilendirilir. Aynı şekilde havuz pompalarının herhangi birinde elektriksel bir problemle karşılaşılması durumunda ilgili pompa kapatılır varsa yedek pompa çalıştırılır, operatör bilgilendirilir. Havuz pompalarının hepsinde elektriksel problem tespit edilirse sistem komple kapatılarak yine operatör bilgilendirilir.
Havuz sirkülasyon pompalarını ilk çalıştırma ve kapatma durumlarında gözlemlenen koç darbesi denilen ani sarsılmalar nedeniyle pompaların kendisi ve borulama tesisatında deformasyonlar oluşabilmektedir. HİDRON havuz pompalarını ilk çalışırken ve kapatırken güçlerini kademeli arttırıp azaltarak su tesisatındaki sarsılmaların önüne geçer. İlaveten havuz sirkülasyon pompaları eşyaşlandırmalı olarak çalıştırılır.

Havuz kum filtrelerinde aşırı yüksek veya düşük basınç durumları ile karşılaşıldığında filtrelerde arızalar oluşabilmektedir. HİDRON otomatik olarak bu durumları tespit ederek kısa sürede gerekli müdahaleleri otomatik olarak gerçekleştirir.
Havuz borulama tesisatında su kaçağı nedeniyle su altında kalan makine daireleri olabilmektedir. HİDRON su kaçağı durumunu minimum seviyede tespit ederek, sistemi kapatıp havuz operatörünü bilgilendirir. Böylece makine dairesindeki tüm ekipmanın su altında kalması önlenmiş olur.
Havuzun kimyasal değerleri sürekli izlenir. Tanımlanan limitlerin dışındaysa operatör bilgilendirilerek gerekli müdahalelerin yapılması için HİDRON tarafından uyarılır. Kimyasal dozajlama yapılıyorsa, dozlanan kimyasal tank seviyesi yüzde olarak sürekli izlenir, seviye azaldığında örneğin yüzde 15’ in altına indiğinde havuz operatörü bilgilendirilir. Böylece yetersiz kimyasal miktarından dolayı havuz suyunun bozulmasının önüne geçilir.

Havuzun sıcaklık değerleri sürekli izlenir. Tanımlanan limitlerin dışındaysa operatör bilgilendirilerek gerekli müdahalelerin yapılması için HİDRON tarafından uyarılır.
Havuz su seviyesi (denge tankında) sürekli izlenerek, kontrolsüz aşırı su kaybının önüne geçilir.
Şebeke elektriği kesintisi durumunda, HİDRON bünyesindeki güç kaynağı devreye girerek kritik yerlerde açık olan vanalar otomatik olarak kapatılarak havuz “Kapalı Mod” da bekler, böylece sirkülasyon olmadığı durumlarda karşılaşılabilen su kayıpları ve taşmalarının önüne geçilir. 
Elektrik geldiğinde, tanımlanan süre boyunca (örneğin 5 dk.) stabil olduğu tespit edilip kesintiden önceki moda otomatik olarak dönülür, böylece kısa süreli elektrik gelip gitmelerinden kaynaklanabilecek dalgalanma arızalarının önüne geçilmiş olur.
Sosyal tesis ve otellerde birden fazla havuz olması durumunda, onlarca havuzu bile HİRON ile tek ekrandan merkezi olarak takip ve kontrolü gerçekleştirilebilmektedir. Böylece havuzlar teknik yönetimce sürekli kontrol altında olduğundan, gerekli müdahaleler daha hızlı ve daha az personelce sağlanabilmektedir.
HİDRON otomasyon bileşenlerinde herhangi bir arıza durumunda havuz mekanik sistemi, otomasyon sistemi devre dışı bırakılarak manuel olarak da çalıştırılabilmektedir. Böylece otomasyon teknik servisi müdahale edene kadar havuz filtrasyon sistemi uzun süreli durdurulmadan havuz suyunun bozulmasının önüne geçilmiş olur.

Süz havuzlarına nasıl bir avantaj sağlıyorsunuz? 

Bilindiği üzere süz havuzları yüzeyinde görülen fıskiye, ses ve ışık efektlerinden oluşmaktadır. Görsel olarak efektleri oluşturan bileşenlerin malzemeleri, farklı bir uzmanlık gerektirdiğinden, kumandalarının kontrollerini sağlamayı tercih etmiyoruz. Ancak süs havuz suyunun yüzme havuzlarındaki gibi filtrasyonlu şartlandırmasına yönelik otomasyon sistemini sağlamaktayız.

Biyolojik göletlerde de havuz otomasyon sistemleri entegre edilebiliyor mu?

Evet, biyolojik gölet ve havuzlarda filtrasyon yapısına göre havuz otomasyon sistemlerini kurabiliyoruz. Biyolojik sistemlerde filtrasyon, standart havuzlardaki gibi veya bitkilerle olabilmektedir. Ön planda minimum seviyede kimyasal kullanılacak olmasıdır. Biyolojik gölet özelinde kullanılan mekanik bileşenleri otomasyona entegre edebiliyoruz. 

Mevcutta kurup çalıştırdığınız havuzları anlatır mısınız?

Türkmenistan devlet başkanlığı oteli olan Serdar Otel’in üç havuzunda “HİDRON Akıllı Tam Otomatik Otomasyon Sistemi”miz kullanıldı. HİDRON öncesi ilk yapıldığında bu havuzlarda yalnızca pompanın çalışıp çalışmadığını belirten çok kısıtlı bir sistem bulunuyordu. HİDRON olarak havuzda tadilat yapılırken otomasyon sisteminde revizyon yaptık. Otelde yarı olimpik havuz, kapalı havuz ve çocuk havuzuna tam otomatik havuz otomasyon sistemini kurduk. Üç havuzunda makine daireleri aynı yerde olduğundan, tek bir otomasyon panosu üzerinden, tüm havuzları tek ekranda göstererek havuzun uzaktan kontrol edilmesini sağladık.
      

Türkiye’de ise İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol kapsamında Sultanbeyli Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda örnek HİDRON Akıllı Havuz Otomasyon Sistemimizi son versiyonuyla kurduk. Şuan itibaren dünyanın en akıllı, otomatik ve güvenli havuzudur. Yurt dışında ve yurt içinde yeni projeler için görüşmelerimiz devam ediyor. 

Akıllı ev kavramı son yıllarda çok dile getiriliyor. Bu projelerde havuzları kapsayacak şekilde bütüncül bir akıllı sistem söz konusu mu sizce?

Akıllı evlerde bilindiği üzere; iklimlendirme, aydınlatma, eğlence, güvenlik gibi sistemlerin yönetilmesini sağlayan bir konsep bulunmaktadır. Ancak bu sistemlere tam olarak evin önündeki havuzun da dahil edildiği bir akıllı evin varlığını şahsen duymadım ve görmedim. Akıllı evlerde, havuzla ilgili yapılabilen entegrasyonlar, akıllı evi yapanlarca havuz çalışma prensiplerine aşına olunmadığı için yalnızca havuz lambalarını ve pompaları açma kapama işleriyle sınırlı kalmaktadır. Gerçekten de havuzlu bir evde en zor kontrol edilen kısım da havuzdur. Halbuki havuzdaki ihtiyaçlara ve problemlere göre bir senaryo dahilinde çalışacak akıllı otomasyon sistemi gerekir. Amaç havuz suyunu sürekli aynı kalitede tutmak ve oluşabilecek sorunları önlemek olmalıdır! Böylece dışarıdan minimum servis desteği talep edilecektir. HİDRON’ la havuzda bir problem oluştuğu takdirde anlık müdahaleler yaparak beraberinde kullanıcıyı uyarabiliyor, havuz suyunun sürekli aynı kalitede olmasını sağlıyoruz.

Önümüzdeki süreçte neyi hedefliyorsunuz? 

Endüsti 4.0 konseptinin konuşulduğu bu dönemde yüzme havuzları, neredeyse 20 yıl öncesindeki gibi havuz operatörü tarafından elle manuel olarak kontrol edilmektedir. Özellikle ülkemizdeki mevcut havuzların çoğunda lokal olarak yapılabilen sıcaklık ve kimyasal kontrol sistemleri bile bulunmamakta, olanlarsa yanlış kurulum ve bakımsızlıktan dolayı çoğu çalışmamaktadır. İnşaat sektörü üyelerinin ve havuz kullanıcılarının, öncelikle mevcut havuzlarda yaşanan sıkıntıların farkındalığını sağlayıp, HİDRON Akıllı Tam Otomatik Havuz Otomasyon Sistemleri hakkında bilgilendirmek, varsa sistemin nasıl çalıştığıyla ilgili kaygıları gidermek istiyoruz. Biz aslında yeni bir cihaz icat etmedik, endüstride kullanılan en son teknolojideki bina otomasyonu altyapısını kullanmaktayız. Yani bina otomasyon sistemini havuzlardaki mevcut mekanik sistemlerine entegrasyonunu sağladık. Amacımız, sürekli kontrol altında tutulan, en güvenli, sürekli aynı kalitede en iyi havuz suyunu sağlayan yüzücüler ve havuz sahipleri için ideal konforu sağlamaktır.

HİDRON olarak havuz otomasyon sistemlerinin avantajları hakkında ilgilileri bilgilendirmek, bu sistemin kullanımını yaygınlaştırmak ve de markamızın bilinirliğini arttırmak istiyoruz. Bizimle irtibata geçecek ilgili kişilere, Sultanbeyli Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda sistemin nasıl çalıştığını yerinde göstererek bilgi verebiliriz. 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 08:47
YORUM EKLE

Polinet

Vefa

Dergiler