banner1339
x

GAYRİMENKULDEKİ BELİRSİZLİĞİN NEDENİ KURDAKİ OYNAKLIK

Döviz kurlarında devam eden hareketlilik gayrimenkul piyasasında belirsizliğe neden oldu.

GAYRİMENKULDEKİ BELİRSİZLİĞİN NEDENİ KURDAKİ OYNAKLIK
Robot Zirvesi

Döviz kurlarındaki hareketlilik gayrimenkul sektörünü de etkiledi. Bazı bölgelerde ev stokları erimesine rağmen gün geçtikçe artan maliyetler sebebiyle yatırımcılar, yeni inşaatlar konusunda temkinli davranıyor. Yeni projelerin yanı sıra devam eden inşaatlara mal alınmasında bile zorluk yaşanıyor. 

"ARALIKTA ARTIŞ YÜZDE 50'LERE DAYANABİLİR"

Yaşanan belirsizliği değerlendiren Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal, küresel salgın nedeniyle duran inşaatların da etkisiyle beraber 2020 ile 2021 arasında bazı bölgelerde yüzde 100'e varan oranlarda fiyat artışları olduğunu söyledi.

Özgenal, döviz artışıyle inşaat maliyetlerinin doğrudan yükseldiğini dile getirerek, "İnşaat maliyetleri geçen yılın ilk 9-10 ayına göre yaklaşık yüzde 45’e yakın bir artış gösterdi. Bu da tabii ki konut satışlarında geçen yıla göre yüzde 20 azalmaya tekabül ediyor. Her geçen gün maliyetlerimiz artıyor. Tahmin ediyorum ki, Aralık’taki maliyet artışımız yüzde 50’lere dayanabilir. Son gelen dolar farkıyla şu anda maliyetlerde ciddi bir artış gerçekleşti." şeklinde konuştu.

"DOLARIN DENGELENMESİ ŞART"  

Özgenal, sektördeki belirsizliğin 2021'de devam edip etmeyeceği konusunda ise, "Türkiye’nin en büyük sıkıntısı doların oynaklığı. Yani bugün dolar 30 TL’ye otursa, bir müddet bu şekilde gitse herkes fiyatlamasını ona göre yapar ve malzeme fiyatları, daire fiyatları ona göre oturur. Herkes bütçesine göre alımını yapar. Ama maalesef doları biz dengeleyemezsek bu durum 2022’de de düzelmez 2023’te de düzelmez” dedi. 

Sabit durduğu ve bir süre stabil gittiği takdirde, bu doğrultuda fiyatlandırmanın da yapılabileceğini kaydeden Özgenal, "Şu an kimse fiyatlandırma yapamıyor. Mal alamıyoruz. Yani biz inşaatlarımızda nakit paramızla mal alamıyoruz. Fabrikalar bize şu anda her gün güncel fiyat çekiyor ve mal vermekte zorluk yaşatıyorlar." yorumunda bulundu.

"İŞİMİZE DAHA OLUMLU BAKMAK İSTİYORUZ"

Konut talebinin şehirlere göre farklılık gösterdiğine değinen Özgenal, İstanbul'da ciddi bir konut talebinin olduğunu ancak stoğun yeterli olmadığını, Bodrum'da ise ciddi bir konut üretiminin olmasına rağmen fiyatların çok yükseldiğini ifade etti. Özgenal, Adana bölgesinden de örnek veren Özgenal, "Bölgede çok ciddi bir konut talebi olmasına karşın belediyenin imar düzenlemesinden dolayı merkezi yerlere konut yapılamıyor." dedi.

Piyasada yaşanan sorunların biran önce netliğe kavuşturulmasını beklediklerini bildiren Özgenal, "Hükümetimiz bu durumla ilgili gerekli adımları atıp gerekli hassasiyeti gösterirse bizim şu kur oynaklığımız biraz stabil hale gelirse, eminim ki piyasalar tekrardan eski canlılığına bürünecektir. En kısa zamanda bizler de işimize daha pozitif, daha aydınlık bakabilmek istiyoruz." diyerek sözlerine son verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 15:38
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını