banner1322
x

FONKSİYON MALZEMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ BELİRLİYOR

Kullanacak kişilerin ve fonksiyonun malzemenin sürdürülebilirliğini belirlediğini belirten Elips Tasarım Mimarlık’tan Y. Mimar Feza Ökten Koca, önemli olanın uzun vadede malzemenin projeye uygunluğu olduğunu vurguluyor.

FONKSİYON MALZEMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ BELİRLİYOR
Endüstrideara

YELİZ YİRMİBEŞ - BJK Nevzat Demir Tesisi projenizde nasıl bir yol izlediniz?

BJK No1903’un tasarım ve uygulamasını yaparken Nevzat Demir Tesislerinde sporcuların sağlıklarına yönelik bir spa merkezi ihtiyacı olduğu ve bunu tesis içinde nasıl çözülebileceği konusunda tartışırken, ana binada 500 m2 civarındaki bodrum katın atıl durumda olduğunu gördük. Bu alanı değerlendirmeye karar verdik. Tabi en önemlisi yüzme havuzunu teknik olarak çözmekti. Döşeme ve temel arasındaki yüksekliği değerlendirirken ilave de 5 basamaklık kot yükseltmesi ile 140cm derinlikte bir havuz elde ettik. Havuz içi bisikletler, şelaleli taş havuz, şok havuzu ve jakuzi havuzun diğer etkinlik alanları. Havuz haricinde, sauna ve buhar odası, sıcak taş yataklar ve duşlar spa alanını oluşturan diğer birimler. Mekanda ayrıca, içinde jakuzi ve duşu bulunan 2 adet masaj odası, sporcuların saç, el ve ayak bakımlarının yapılabileceği alanlar da yer almaktadır. Tasarımda, özellikle gün ışığı alamayan bir kat olduğu için mekan ortasına konumlandırdığımız yüzme havuzunun koridora bakan duvarlarında oldukça yalın olarak yerleştirdiğimiz camlarla mekanlar arası ferahlık sağlanmış oldu. Projeyi BJK İnşaat ile beraber çalıştık ve aldığımız ortak kararlar ve yaptığımız uygulama sonrası güzel bir sonuç oldu.

Projelerinizde kullanacağınız yapı malzeme tercihlerinin tercihinde neye dikkat ediyorsunuz?

Malzeme tercihlerimiz tamamen projeye bağlı olarak ortaya çıkıyor. Kullanacak kişiler ve fonksiyon malzemenin sürdürülebilirliğini belirliyor. Teslimin ilk günü tüm malzemeler iyi bir sonuç verebilir ama önemli olan uzun vadede malzemenin uygunluğu. Mesela, küçük çocuklu bir ailede kullanacağınız kaplama malzemesi darbelere dayanıklı olması gerekirken, olgunluk yaşına gelmiş bireylerin evinde daha naif malzemeler tercih ediyoruz. İklim de malzeme tercihlerimizde belirleyici oluyor. Mesela, bir Akdeniz sahil otelindeki tercihlerimizle İstanbul’daki şehir oteli tercihi farklı oluyor. Malzeme kullanıcıya yaşatmak istediğimiz ambiyansı ve duyguyu yaratmamıza yardımcı oluyor ama aynı zamanda da o işe yatırım yapan müşteriyi de üzmeyecek dayanıklılıkta olması gerekiyor. Doğal malzemeler bizim için çok önemli. Mesela doğal taş kullanımını seviyoruz ama doğal taş görünümlü diğer malzemeleri çok tercih etmiyoruz. Ahşap da olmazsa olmazımız. Hem mobilyada hem de zemin, duvar ve tavan kaplamalarında yerine göre tercih ediyoruz, genelde mdf üzerine doğal kaplamalar kullanırken, imkan buldukça da masif tercih ediyoruz. Cam ve ayna da sık sık tercihlerimiz arasında yerini alıyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 08:20
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını