banner1013
x

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ DENEYİMLETİYOR

Avrupa’da ve Asya’da LEED Platinum Sertifikası alan İlk Okul Binası olan Kadıköy Atatürk Fen Lisesi gri su sisteminin yanı sıra çatı ve otopark üzerinde kurulu fotovoltik güneş panelleri ile 145 kWlık elektrik üreterek hem enerji verimliliğine hem de öğrencilerin eğitimine katkı sağlıyor.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ DENEYİMLETİYOR
EndüstrideAra3

YELİZ YİRMİBEŞ LALE - Kadıköy Atatürk Fen Lisesi birçok yönüyle örnek teşkil eden bir proje. Öne çıkan en önemli özelliklerinden biri sürdürülebilir olması. Kadıköy Atatürk Fen Lisesi, yenilikçi, teknolojik ve çevreci özelliklere sahip bir eğitim yapısı olduğunu belirten İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin, proje hakkında şu bilgileri verdi:

FOTOVOLTİK GÜNEŞ PANELLERİ İLE ELEKTRİK ÜRETİYOR

“Yaklaşık 6.500 metrekare kapalı alanda 38 derslik/atölye, kütüphane, çok amaçlı salon ile 469 öğrenciye hizmet veriyor. Depreme karşı dayanıklı olarak yapılan okulun öğrenciler tarafından  içselleştirerek ileriye taşınmasını, öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamasını istedik. 3.000 metrekare kapalı alanda faaliyete geçen yatakhane binası; 128 yatak kapasiteli olup yine depreme karşı güvenli, modern bir yurt olma özelliğine sahip. LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazanan okul, aynı zamanda Avrupa ve Asya’da Platinum seviyesindeki ilk okul olma özelliğine sahip. Düşük emisyonlu araç park yerine, elektrikli şark noktasına, bahçe sulamada ve tuvalet içindeki rezervuarlarda kullanılmak üzere yağmur suyu toplama ve depolamasına, gri su sistemine, LED aydınlatmaya, çatı ve otopark üzerinde kurulu fotovoltik güneş panelleri ile 145 kWlık elektrik üretimine, akıllı bina otomasyon sistemine, yeşil çatı uygulamasına, yoğun mahallerde devreye giren CO2 sensörlerine, mekanik ve doğal havalandırma sistemlerin sahip. Aynı zamanda rejenerasyon tekniği ile elektrik üreten asansörler bulunuyor.”

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 15:25
YORUM EKLE

Aldağ

Peri

Dergiler