En son yapı teknolojisiyle yarının da ihtiyaçlarına cevap verecek

Göztepe Şehir Hastanesi sahip olduğu özellikleri ile yalnızca bugünün değil yarının da ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte. Projenin yapımını iki etap şeklinde planladıklarını belirten İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin, ilk etabın çalışmalarını tamamladıklarını, yeni binaya taşınılmasının ardından ikinci etabın çalışmalarına başlamak üzere eski binaların yıkımını yapacaklarını açıklıyor.

En son yapı teknolojisiyle yarının da ihtiyaçlarına cevap verecek
Enerji Zirvesi

Göztepe Şehir Hastanesi’nin yapımını iki etap şeklinde planladıklarını belirten  İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin, hastanenin mevcutta 1 milyonun üzerinde polikinlik hastası olması sebebiyle faaliyetlerin tamamının durdurulamayacağı için  iki etap olacak şekilde bir çalışmaları organize ettiklerini kaydetti. İlk etabın çalışmalarını tamamladıklarını, yeni binaya Ağustos ayında taşınılmasının planlanıldığını açıklayan Elgin,  bu taşınmanın ardından ikinci etabın çalışmalarına başlamak üzere eski binaların yıkımını yapacaklarını açıkladı. Toplam 259 bin metrekarelik inşaat alanının ilk etap çalışmaları kapsamında 180 bin metrekarede çalışmaları yaptıklarını belirten Elgin, "Hastanenin ilk etabında 385 sismik izolatör kullandık. İkinci etapta kullanacaklarımız ile toplamda bu hastanede 505 izolatör kullanmış olacağız. Bu izolatörlerle deprem   yükünün temel seviyesinde yüzde 90’ını taşıyacağız. Dolayısıyla bu hastanede depremin şiddeti çok daha az hissedilecek ve de içeride hizmet devam edilecek." dedi.

Elgin, Göztepe Şehir Hastanesini ve de Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hastanesinin ikinci etap çalışmalarının eski yapıların yıkılması ardından yani ikinci yarı yılın sonunda başlamayı planladıklarını açıkladı. 

Covid-19 ile hastanelerde hangi yeni ihtiyaçlar oluştu, bu konuda gözlemleriniz neler?

Özellikle yoğun bakım servislerine çok fazla ihtiyaç olduğu gözlemlendi. İPKB’nin çalışmalarını yürüttüğü şu anda işletilen hastanelerle bu süreçte İstanbul’a çok sayıda yoğun bakım yatağı imkanı sağladı. Dolayısıyla ülkemizin Covid-19 sürecinde sağlık altyapısının güçlü olması hastaların tedavi edilmesinde önemli rol oynadı. Bu başarı diğer ülkelere örnek gösterilecek nitelikte… Pandemide ikinci dalganın olacağından bahsediliyor, dolayısıyla tedbiri elden bırakmadan hepimiz hazırlıklı olmalıyız.  

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 07:56
YORUM EKLE

Legend Art

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını