banner1322
x

“Elektrostatik filtre cihazlarımızla müşterilerimizin havası daima temiz”

Toros Soğutma yetkilisi Hacı Esmer, üretimini yaptıkları elektrostatik filtre cihazları ile endüstriyel mutfaklarda kokuyu ve dumanı minimum seviyeye indirdiklerini vurguluyor.

“Elektrostatik filtre cihazlarımızla müşterilerimizin havası daima temiz”
Endüstrideara

Toros Soğutma’nın başarı hikayesini öğrenebilir miyiz? 

Toros Soğutma, 1982 yılında İstanbul’da kuruldu. Firmamız kurulduğu ilk yıllarda klima servisi olarak hizmet verdi, daha sonra buz makinesi imalat ve satışıyla devam etmiş, bilahare Carrier gibi klima markaların bayiliğini gerçekleştirmiş, mekanik taahhüt işleriyle ilgili faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu süreçte; banka şubeleri, ofis, fabrika, otel, hastane, okul, ev, restoran gibi birçok kuruluşa hizmet verdik. Özellikle restoranlara verdiğimiz mekanik hizmetler sırasında, mutfak davlumbaz egzost filtrasyonlarına ihtiyaç olduğunu gözlemledik. 2009 yılında ABD’den ileri oksidasyon sistemli hava temizleme cihazlarını ithal ettik. 2011 yılında ise, Çin’den Klean marka elektrostatik filtre cihazlarını ithal etmeye başladık. Sektördeki tecrübemizden güç alarak ithal etmek yerine elektrostatik filtre cihazlarını kendi bünyemizde üretmeye karar verdik ve 2018 yılında bize ait AİRGREEN markamızla elektrostatik filtre cihazlarımızın üretimine başladık. Şu anda geldiğimiz noktada üretimini yaptığımız elektrostatik filtre cihazlarımız ile Nusr-Et, Günaydın Restaurant, Burger King gibi birçok kurumsal markaya hizmet veriyoruz. Elektrostatik filtre cihazlarımızı; özel UV-C lambalı, aktif karbonlu, hücreli fanı ile birlikte modüler üniteli kompakt bir sistem olarak tasarlayıp, imalat ve  satışını gerçekleştirerek uygulamasını yapıyoruz. Cihazlarımızı mekanik sektörde faaliyet gösteren firmalara satıp, filtrasyon sisteminin kurulumunda süpervizörlük hizmeti veriyoruz, daha sonra cihazların devreye alınmasını gerçekleştiriyoruz.
Elektrostatik filtre cihazlarımızı; Profesyonel mutfaklar için mutfak tipi ve tekstil fabrikaları için ise endüstriyel tip olarak tasarlayıp üretiyoruz. Uygulamaları tamamlanan cihazların, bakım ve servis hizmetlerini veriyoruz.

Elektrostatik filtre cihazlarınızın özellikleri hakkında bilgi verir misiniz? 

Kendi bünyemizde ürettiğimiz elektrostatik filtre cihazları, 1.5 mm. kalınlığındaki DKP siyah sactan mamul kabinden oluşuyor.  Kabinin özel sızdırmaz contalı kapısının önünde yer alan kapak kısmında, cihazın düşük enerjiyle 20000 volta kadar yüksek akım oluşturabilen özel güçlü trafosu ve cihazın  kontrolünü sağlayan son derece gelişmiş elektronik kartı yer alıyor. Bu sistemi daha fazla geliştirmek üzere çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca, İnternet üzerinden elektronik kartımız vasıtasıyla ESP cihazlarımızla iletişim kurarak sistemin uzaktan yönetilebilmesini sağlayabiliyoruz. Böylelikle uzaktan erişim ile cihazın arıza durumunu ve kirlilik oranını gözlemleyebiliyoruz. İlk başta ithal ettiğimiz ESP cihazlarında galvaniz elektrostatik filtre hücreleri vardı. Bu filtre hücreleri, temizlemek için kullandığımız kimyasal maddelerin yıpratıcı etkisine karşı uzun süre dayanımlı değildi. Bu sebeple de kullanım ömrü kısaydı. Bu sorunu göz önünde bulundurarak 304 kalite paslanmaz çelikten mamul elektrostatik filtre hücrelerini üreterek sistem içerisinde kullanmaya başladık. Paslanmaz çelikten oluşan elektrostatik filtre hücreleri çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması sebebiyle sistemin verimliliğini arttırıyor. Bu arada, aynı kabin içerisindeki elektrostatik filtre hücrelerinin hemen arkasına ikinci sıra olarak aynı hücrelerden yerleştirdik, böylece süper seri modellerimizle elektrostatik filtre cihazlarımızı müşterilerimize sunduk. Bu modellerimizle, tek kabinde iki cihazı birleştirmiş olduk. Böylelikle hem kullanım alanından, hem de fiyattan tasarruf sağladık. En önemli avantajı duman tutma seviyesinin yüzde 98’e çıkmış olması. Kokuyu ise yüzde 70 seviyesinde yok edebiliyoruz. Bu seviyeyi daha fazla arttırmak için sisteme özel UV-C filtreli modüler filtre hücresi ekledik.  UV-C filtre hücresinden önce, modüler torba filtre hücresini ayrıca ekledik. UV-C filtreden sonra aktif granül kartuşlu Karbon filtre kullanarak koku tutma seviyesini yüzde 80’in üzerine çıkarttık. Amacımız koku tutma seviyesini daha da yukarıya çıkartmak. Bunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Elektrostatik filtre cihazlarımız; piyasadakilerden farklı olarak bal peteği görünümünde yapısıyla, anod tüplerinden ve katot çubuklarından oluşmaktadır.  Katot çubukları vasıtasıyla 14000 volt enerjiyi herbir anod tüpüne eşit olarak naklediyoruz. Mutfak davlumbazından gelen yağlı duman, elektroktrastik filtre cihazımızın ön filtresi sayesinde, hücreyi oluşturan anod tüplerinin içerisine eşit oranda giriyor. Güçlü trafosu sayesinde düşük elektrikle oluşturduğu 14000 volt enerji  sayesinde yağlı duman  tamamen yok oluyor. Sadece anod tüplerinin iç yüzeyinde hapsolan kurum periyodik olarak özel solüsyonla temizleniyor. Önce davlumbaz egzost kapasitesine ve yerin durumuna uygun olarak cihazın tasarımı, bilahare buna göre imalatı yapılır, modüler filtre ünitelerinin yerinde birleştirilmesiyle kompakt filtrasyon sistemi hazır hale getirilir. Kurulum aşamasında süpervizörlük hizmeti verilir ve devreye alınarak teslim edilir. Devreye alınan her bir cihaz ve filtrasyon sistemi tarafımızdan takip edilmekte, periyodik bakım ve servis hizmetleri verilmektedir. Her bir filtrasyon sistemi için, tasarımdan itibaren tüm süreçlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Maalesef günümüzde pazarda atıl durumda olan birçok elektrostatik filtrasyon sistemleriyle karşılaşmaktayız. 

Elektrostatik filtre cihazlarının kullanımı özellikle profesyonel mutfaklarda; çevre sağlığı, konukların konforu ve çevre sakinlerinin duman ve kokudan rahatsız olmaması için oldukça önem kazanmıştır. Profesyonel mutfaklarda havalandırma ve filtrasyon sisteminin yetersizliği sebebiyle hem iç mekanda, hem de çevrede rahatsız edici yemek kokusu oluşuyor. Özellikle restoran sayısında artış yaşanan büyük şehirlerde bu gibi sorunlarla sık karşılaşılıyor. Toros Soğutma olarak üretimini yaptığımız Elektrostatik filtre cihazlarımız ile bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. Dışarı salınan dumanı filtrelediği için çevreye verilen zararı önlemeye yardımcı oluyoruz. Dumanı yüzde 98, kokuyu ise yüzde 85 seviyesinde yok ederek çevre standartlarına uygun, sağlıklı bir ortam yaratıyoruz. Ayrıca, düşük enerji tüketimiyle yüksek verim sağlaması nedeniyle işletmeye önemli enerji tasarrufu sağlıyoruz. Ürünlerimizin TSE ISO 9001 ve 14001 Çevre Standardına ve CE Belgesine sahip olduğunu da belirtmek isterim. 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 18:58
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını