banner734
x

“Elektrostatik filtre cihazlarımızla müşterilerimize avantaj sağlıyoruz”

Toros Soğutma yetkilisi Hacı Esmer, üretimini yaptıkları elektrostatik filtre cihazları ile ev tipi ve endüstriyel mutfaklarda kokuyu ve dumanı minimum seviyeye indirdiklerini vurguluyor.

“Elektrostatik filtre cihazlarımızla müşterilerimize avantaj sağlıyoruz”
Dergi

Toros Soğutma’nın başarı hikayesini öğrenebilir miyiz? 

Toros Soğutma, 1982 yılında İstanbul’da kuruldu. Firmamız kurulduğu ilk yıllarda klima servisi hizmeti veriyorken, sonrasında buz makinesi imalatı, Carrier gibi markaların bayiliğini gerçekleştirmiş, mekanik taahhüt işleri gibi alanlarda faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu çalışmalarımız ile banka şubeleri, ofis, ev, restoran gibi birçok yere hizmet verdik. Özellikle restoranlara verdiğimiz hizmetler sırasında gözlemledik ki mutfak egzoz davlumbaz filtrasyonlarına ihtiyaç söz konusu. 2009 yılında Amerika’dan hava temizleme cihazları ithal ettik. 2011 yılında ise Çin’de Clin isimli elektrostatik filtre ithal etmeye başladık. Sektördeki tecrübemizden güç alarak ithal etmek yerine elektrostatik filtre cihazlarını kendi bünyemizde üretmeye karar verdik ve 2018 yılında üretime başladık. Şu anda geldiğimiz noktada üretimini yaptığımız elektrostatik filtre cihazlarımız ile Nusr-Et, Günaydın Restaurant, Burger King gibi kurumsal markalara hizmet veriyoruz. Elektrostatik filtre cihazlarımızı ultraviyolesi, karbonu, fanı ile birlikte bir sistem olarak tasarlıyor, satışını gerçekleştirerek uygulamasını yapıyoruz. Müşterilerimize elektrostatik filtre kapsamında mutfak tipi elektrostatik filtre ve endüstriyel tip elektrostatik filtre, hava temizleme cihazları ile müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Elektrostatik filtre cihazlarınızın özellikleri hakkında bilgi verir misiniz? 

Kendi bünyemizde ürettiğimiz elektrostatik filtre cihazları, 1.5 milim kalınlığındaki DKP siyah saçtan kabinden oluşuyor.  Kabin içerisine yerleştirdiğimiz kontrolü sağlayan ön kapak kısmında trafo, elektrik kart yer alıyor.  Sistem içerisindeki trafo 20 bin volta kadar enerji verebilecek güce sahip. Bu sistemi daha fazla geliştirmek üzere çalışmalarımız sürüyor. İnternet üzerinden elektrik kart ile haberleşerek sistemin uzaktan yönetilebilmesini sağlayacağız. Böylelikle uzaktan erişim ile cihazın arıza durumunu ve kirlilik oranını gözlemleyebileceğiz. Öncesinde ithal ettiğimiz galvaniz elektrostatik filtre hücrelerini kullanıyorduk. Bu hücreler temizlemek için kullanılmakta olunan kimyasal maddelerin yıpratıcı etkisine karşı uzun süreli dayanımlı değildi, bu sebeple de kullanım ömrü daha kısaydı. Bu sorunu göz önünde bulundurarak 304 kalite paslanmaz çelikten oluşan elektrostatik filtre hücrelerini üreterek, sistem içerisinde kullanmaya başladık. Paslanmaz çelikten oluşan elektrostatik filtre hücreleri çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması sebebiyle sistemin verimliliğini arttırıyor. Aynı kabin içerisindeki elektrostatik filtre hücreleri üzerine ikinci bir sıva yaparak süper seri olarak müşterilerimize sunduk. Tek gövde üzerinde iki cihaza yer verdik. Böylelikle hem kullanım alanından hem de fiyattan tasarruf sağladık. En önemli avantajı duman tutma seviyesinin yüzde 98’e çıkmış olması. Kokuyu ise yüzde 70 seviyesinde yok edebiliyoruz. Bu seviyeyi daha fazla arttırmak için sisteme modüler ultraviole lambalı filtre hücresi ekledik. Bu lambadan önce bir torba filtre hücresini ayrıca ekledik. Karbon filtre kullanarak da koku tutma seviyesini yüzde 80’e çıkarttık. Amacımız koku tutma seviyesini daha da yukarıya çıkartmak. Bunun üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 09:28
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

Markaküpü

Dergiler
Partnerler