DÜNYANIN EN SÜRDÜRÜLEBİLİR 100 ŞİRKET ENDEKSİ’NDE

Arçelik, Corporate Knights’ın “Global 100 Most Sustainable Corporations in the World” listesinde üst sıralarda yer alarak, dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşya ve ev aletleri şirketi seçildiğini ve listede yer alan ilk ve tek Türk şirketi olduğunu duyurdu.  

DÜNYANIN EN SÜRDÜRÜLEBİLİR 100 ŞİRKET ENDEKSİ’NDE
Endüstri 40 Zirvesi

 
“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirlik alanında sektörüne öncülük eden Arçelik, uluslararası alanda önemli bir başarıya daha imza attı. Corporate Knights’ın 2005’ten beri yayınladığı “Global 100 Most Sustainable Corporations in the World” listesinde 34. sırada yer alan Arçelik, dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşya ve ev aletleri şirketi seçilirken, bugüne kadar listede yer alan ilk ve tek Türk şirketi oldu. Sürdürülebilir üretim ve iş modellerini odağına alan, Corporate Knights’ın 2021 listesi hazırlanırken değerlendirilen her şirket, çevresel, sosyal ve yönetişime ilişkin (Enviromental, Social, Governance-ESG) kapsamında 25 farklı performans kriteri ile değerlendiriliyor. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi gibi global bir endeksleme modeli ile oluşturulmuş olan listede kurumlardan çevre yönetimine, kaynak yönetiminden çalışan yönetimine ve finansa kadar farklı alt başlıklarda derecelendirilmesi söz konusu.

DAYANIKLI EV ÜRÜNLERİ KATEGORİSİNDE SEKTÖR LİDERİ 

Arçelik, sürdürülebilirlik çalışmalarının kapsamında önemli kilometre taşlarına imza atmayı sürdürüyor. Kendi karbon kredisi ile 2019 ve 2020 yıllarında küresel üretimde karbon nötr olmayı başararak önemli bir işe imza atan şirket, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde 2. kez Dayanıklı Ev Ürünleri kategorisinde "Sektör Lideri" seçildi. Arçelik'in 2030 sera gazı emisyon azaltım hedefleri, Paris Anlaşması'nın “2 ° C'nin çok altında” hedefi doğrultusunda Science Based Targets Initiative (SBTi) tarafından onaylandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 16:38
YORUM EKLE

Sensörmatik

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını