DÜNYADA İLK ÜÇTE YER ALACAK PROJEDE 244 METREYE ULAŞILDI

Artvin'de inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES'de önemli bir noktaya gelindi. Tamamlandığında çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak olan projede 244 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

DÜNYADA İLK ÜÇTE YER ALACAK PROJEDE 244 METREYE ULAŞILDI
EndüstrideAra - Haber Detay

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünün yaptığı açıklamya göre, Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.  Projede gövde betonu dökülmesi çalışmaları aralıksız devam ediyor. 275 metreyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olması planlanan Yusufeli Barajı'nda 244 metre gövde yüksekliğine ulaşılarak önemli bir noktaya gelindi. Baraj gövdesine dökülen beton miktarının 3 milyon 722 bin metreküp olduğu açıklanan projenin inşaasında her geçen gün daha da hızlanılıyor.

1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek

Artvin'in 70 kilometre güney batısında, Yusufeli ilçesine 8 kilometre mesafede Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen barajda, 558 megavatlık kurulu gücüyle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretilmesi öngörülüor..
 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 13:11
YORUM EKLE

Fullboard

Vefa

Dergiler