banner1322
x

DÖNÜŞÜMLE YAPILAN BİNA 528 AĞAÇA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Bursa'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir apartmanın yerine yapılan 14 katlı bina, 528 ağaç ve yaklaşık 1400 bitki türünü bünyesinde barındırıyor.

DÖNÜŞÜMLE YAPILAN BİNA 528 AĞAÇA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Robot Zirvesi

"Dikey orman projesi" şeklinde tasarlanan binanın her katına, kentin iklimine uygun, 4 mevsim yeşil kalabilen,  bakım ihtiyacı düşük ve alerjik özellikleri olmayan bitki türleri dikildi. Dışarıdan bakıldığında yeşillikler içinde görülen binada, her ofis için ayrı ayrı en az 10-15 metrekare peyzaj alanı bulunuyor. Bahçe ortamında yaşam alanı sunulan binada ayrıca yağmur ve klimalardan çıkan su, otomatik damlama sistemiyle bitkilere hayat veriyor. Binayı yapan firmanın yönetim kurulu başkanı Nurettin Göler, "Dikey orman projesi" ile inşa ettikleri 14 katlı binayla ilklere imza atmak için yola çıktıklarını söyledi. Göler, insanların nefes alabileceği çalışma ortamları oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, "Biz bu projeye başladığımızda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını da yoktu. Salgının ardından projemizin önemi daha da arttı." dedi.

1400'E YAKIN BİTKİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Binanın kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığının altını çizen Göler, "Doğru projeyle kentsel dönüşümün çok hızlı şekilde yapılabileceğine inanıyorum. Burada yıktığımız bina, yaptığımız binadan daha fazla metrekareye sahipti. Biz daha az metrekare yaptık ama katma değerli, kaliteli bir bina inşa ettik. Burada metrekarenin çok, adedin fazla olmasını değil değerin fazla olmasını önemsedik." diye konuştu.(AA)

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 09:40
YORUM EKLE

Legend Art

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını