DOKA "İLK BARETİM" İLE ÖĞRENCİLERE IŞIK TUTUYOR

Doka, YTÜ Yapı Kulübü tarafından düzenlenen 8. “İlk Baretim” etkinliğinde ana sponsor olarak üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

DOKA "İLK BARETİM" İLE ÖĞRENCİLERE IŞIK TUTUYOR
Enerji Zirvesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından, Doka'nın ana sponsorluğunda organize edilen “İlk Baretim” etkinliği bu yıl 8'inci kez gerçekleştirildi. 

Üniversitelerin kariyer günlerinin önemli destekçilerinden biri olan firma, YTÜ Davutpaşa Kültür ve Kongre Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte inşaat sektöründe kariyer yapmayı amaçlayan öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

"MUTLAKA ARAŞTIRMACI OLUN, KENDİNİZİ GELİŞTİRİN"

Etkinlik kapsamında konuşan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, kendisinin de mezunu olduğu YTÜ’nün öğrencileriyle bir araya gelmenin büyük keyif ve ayrı bir heyecan olduğunu dile getirdi. 

Konuşmasında iyi bir kariyer için farklılaşmak gerektiğinin altını çizen Özatay, “Benim sizlere en önemli tavsiyem, çalıştığınız işte mutlaka araştırmacı olun ve her gün yeni şeyler öğrenerek kendinizi geliştirmeye çalışın” dedi. Ender Özatay, öğrencilere mezun olduktan sonra hem Doka’da hem de sektörde hangi alanlarda kariyer yapabileceklerini ve kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini ayrıntılı bir sunumla anlatırken, onlardan gelen soruları da yanıtladı. 

Doka’nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Özatay, İstanbul Finans Merkezi, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Burj Khalifa gibi pek çok imza projede yer alan Doka’nın, 154 yıllık tarihiyle iskele kalıp sektöründe dünyadaki en köklü şirket olduğunu aktardı.

“YENİ TEKNOLOJİLERE, BİLGİSAYAR PROGRAMLARINA HAKİM OLUN”

Türkiye’de 134 inşaat fakültesinin bulunduğunu ve bu yıl yaklaşık 15 bin öğrencinin mezun olacağını dile getiren Özatay, sektörde oldukça çetin bir rekabetin söz konusu olduğunu ve bu nedenle üniversiteden donanımlı bir şekilde mezun olmanın önemini işaret etti.

Özatay, sözlerine şöyle devam etti: “Nitelikli bir şirkette çalışmaya başlarsanız, kariyerinize, meslektaşlarınıza göre daha önde başlarsınız ve hayatınızdaki her şey bir anda değişebilir. Disiplinli olun, hedeflerinizi doğru belirleyin ve çok iyi İngilizce öğrenin. Yeni teknolojilere, bilgisayar programlarına hâkim olmak da önemli. Artık 2 boyutlu projelendirme yeterli değil birçok firmada 3 boyutlu tasarım programları standart hale geldi. İnşaat sektöründe dijitalleşmeyle, tüm bu teknolojik gelişmelerin ana amacı, şantiye süreçlerini optimize etmek ve şantiyelerde artan verimlilik seviyelerine katkıda bulunmak. Bu teknolojilerle hedeflenen; şantiyede iş akışını kolaylaştırmak, daha fazla şeffaflık sağlayabilmek ve daha kaliteli bir inşaat süreci oluşturabilmektir. 

Öğrencilere mezun olduklarında hangi alanda çalışmak istediklerini belirlemeleri ve kariyerlerini bu hedefleri doğrultusunda ilerletmeleri tavsiyesinde bulunan Özatay, inşaat mühendisi olarak konut, köprü gibi farklı nitelikteki yapıların şantiyelerinde ya da yapı malzemeleri firmalarında satış elemanı, operasyon sorumlusu gibi farklı alanlarda çalışabileceklerini aktardı. Ender Özatay, “Kariyerinizdeki bütün gelişimin yalnızca tecrübeye bağlı olduğunu, tecrübeniz arttıkça kariyerinizde sürekli bir ilerleme olacağını düşünmeyin. Daima yeni şeyler öğrenin” diye konuştu. 

İŞE ALIM SÜRECİNİ SİMÜLASYONLA DENEYİMLEDİLER

İşe alım süreçlerini ve püf noktalarını detaylı olarak anlatan Doka Mühendislik Bölüm Lideri Nazlı Ödül Doğan ise, ayrıca işe alım sürecini deneyimlemeleri için öğrencilerle yüz yüze işe alım simülasyonu da gerçekleştirdi.  

Doğan, global bir şirket olan Doka’da inşaat mühendislerinin kariyer imkanlarını, işe alım süreçlerinde önem verdikleri konuları paylaştı:

“Doka Türkiye, operasyonlarını Kocaeli’nin Gebze ilçesinden yürütüyor. Türkiye’de de sektörün lider firmalarından biri olan Doka Türkiye, yalnız yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerini değil, ayrıca Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kazakistan’ın yer aldığı geniş bölgeyi de sorumluluğunda bulundurmaktadır. Mühendis adaylarının iş görüşmeleri sırasında adayın İngilizce seviyesi, AutoCAD, Revit gibi mesleki programların yetkinlik seviyesi, sürekli öğrenme ve gelişime karşı tutumu bizim için öne çıkan konulardır. Ayrıca işe alım süreci pozitif sonuçlanan adaylarımıza kendilerini bu ve daha farklı alanlarda da geliştirmeleri için çeşitli fırsatlar sunuyor, eğitimler almalarını sağlıyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 18:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necmi Ödül
Necmi Ödül - 4 ay Önce

Afern kızıma, seni kutluyorum başarılarının devamını diliyorum.

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını