DOĞRU UYGULAMAYI, DOĞRU TESPİTLE VE ZAMANINDA YAPAN BİR FİRMAYIZ

Lalezar Botanik Peyzaj & Mimarlık firmasının Kurucu Üyesi Burak Atlı, "Biz işe önce keşifle başlarız ki en önemli faktör de budur. İyi keşfederseniz doğru bitkiyi dikersiniz, uzun ömürlü olur" dedi.

DOĞRU UYGULAMAYI, DOĞRU TESPİTLE  VE ZAMANINDA YAPAN BİR FİRMAYIZ
Endüstrideara

Yüksek marka kalitesi, güçlü kadrosu ve zengin ürün çeşitliliği ile 2000 yılından beri müşterilerine hizmet veren Lalezar Botanik Peyzaj & Mimarlık, peyzaj uygulamaları, bahçe bakımı, toptan ve perakende yerli-ithal bitki çeşitleri, dekoratif saksılar ve peyzaj ürünleri ile çalıştığı alanlarda küresel bir oyuncu olma hedefiyle faaliyetlerine devam ediyor. Lalezar Botanik Peyzaj & Mimarlık firmasının Kurucu Üyesi Burak Atlı, firmalarının çalışmaları ve hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı:

Öncelikle firmanızı biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Daha öncesinde İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakalarındaki çeşitli bölgelerde villa ve site projeleriyle müteaahit firma olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorduk. 2000 yılından itibaren kurucu üyelerinden olduğum Lalezar Botanik Peyzaj & Mimarlık ismiyle, yaklaşık 22 yıldır İthal/Yerli İç Mekân-Dış Mekân Bitkileri, Peyzaj-Bahçe Bakım Uygulamaları, Dekoratif Saksılar / Toprak Çeşitleri ile müşterilerimize hizmet veren bir firmayız. Üsküdar ve Beykoz çevresinde çok sayıda yalı bahçesi yaptık. Ayrıca birçok ünlü ismin şirketleri ve evlerinin bahçesini yaptık. Bununla birlikte şu anda piyasada büyük bir boşluk olduğunu gördüğümüz iç mekân bitkilerine ağırlık verdik. İç mekân bitkilerinde Hollanda ve İtalya ağırlıklı çalışıyoruz. Antalya, Adana ve Mersin bölgelerinde de bu bitkiler üretiliyor ama ithal de getirip çeşitliliği arttırabilmek her zaman için iyi oluyor. Bölgemizde bu konuda da bir açık var ve biz bu açığı kapatmak için çalışıyoruz.

Siz bu işe girmeye ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Babam 35 yıldır çiçekçilik ve bitki işiyle iştigal ediyor. Ben Maltepe Üniversitesi İç Mimarlık bölümü mezunuyum. 7-8 yıldır baba mesleği olarak çiçeklerin ve bitkilerin içindeyim. Son 2-3 yıldır da Lalezar Botanik Peyzaj & Mimarlık'ta aktif olarak çalışıyorum. Firma ortaklarımızdan Selahattin Bey, ODTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunu olup aynı zamanda inşaat müteahhitidir. Babamda çiçekçilik var, ben iç mimarım, Selahattin Bey müteahhit... Böyle bir birleşimle çok güzel projelere imza atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz inşallah.


Pandemi dönemi sizin için nasıl geçti?

İnsanlar salgın nedeniyle evde daha çok vakit geçirdikleri bu dönemde yeşile biraz daha yakın olmak istedi. Tabii bu, İstanbul gibi bir yerde geniş bahçeleri olan kişiler için geçerli. Geniş bahçeleri olmayan kişiler de balkonlara ve iç mekâna ağırlık verdiler. Bu anlamda her ne kadar pandemi işlerimizi olumsuz etkilese de çarkımız durmadı. Ayrıca pandemi nedeniyle müstakil evlere yönelen insanlar betonarme yapıdan arınıp yeşile yöneldi. Bu durum tabii bizi olumlu etkiledi. 

Bahçesinin peyzaj işlerini yaptırmak isteyenlere ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Firma bünyemizde çalıştığımız peyzaj mimarlarımız var. Bizim özel olarak seçtiğimiz uygulamacı personellerimizin bilgisi ise peyzaj mimarlarından daha farklıdır. Müşterilerimize proje sunarken ayrı, uygulama noktasında ise çok ayrı bilgiler veriyoruz. Uygulamacılarımız sadece gidip söylenilen işi yapan değil, aynı zamanda göz zevki ve tasarımı iyi olan, bitkiyi tanıyıp her şeyi ile bilen arkadaşlardır. Müşteri memnuniyeti anlamında bizi diğerlerinden ayıran en önemli nokta budur. Uygulama yapacağımız yerin bulunduğu bölge, iklim koşulları, cephesi, rüzgâr alışı dikeceğimiz bitkileri değiştiren faktörlerdir. Bu kriterlere göre bölgeyi inceleyip müşterilerimize tavsiyelerde bulunuyoruz. İnsanlar bu anlamda bitkilerin iç dünyasını yeni yeni öğreniyor aslında. Müşterilerimiz bize "Şu bitkiyi istiyorum" diye değil de daha çok "Benim böyle böyle bir bahçem var, ben orada böyle bir görüntü almak istiyorum. İklim koşullarına göre bu bahçeye ne yapabiliriz" diye geliyor. Biz ilk önce bu işe keşifle başlıyoruz ki burada en önemli faktör de budur. İyi keşfederseniz doğru bitkiyi dikersiniz, uzun ömürlü olur. 

Müşeteriniz ugun ya da uzun ömürlü olmayacak bir bitkiyi istediğinde tavrınız ne oluyor?

Bizim gidip gördüğümüz ve yapmaya başladığımız her bahçe kendi bahçemiz gibidir. Bazen insanlar olmayacak bir bitkiyi isteyebilir. Bizim amacımız satmak değil, betonarme yapıyı yeşile çevirip çevreyi güzelleştirmektir. Dolayısıyla olmayacak bir bitkiyi dikmemiz istendiğinde biz o bitkiyi dikmiyoruz. İşi aldıktan sonra artık bizim olan o bahçeyi sadece yapmakla da bırakmıyor, aylık belli periyotlarda bakımını da yapıyoruz. Biz satmak için bitki satmıyor, olmayacak bir şeyi de yapmıyoruz. Bizim içimize sinmeyen hiçbir bahçeyi de teslim etmiyoruz. İlk önce bizim içimize sinecek ki müştermizin de içine sinsin.

AVM ve iş merkezlerinde daha çok ne tür bitkiler tercih ediliyor?

Önceden AVM ve iş merkezlerinde yapay çiçek kullanılırdı. İnsanlarda sadece bir görüntü algısı vardı. Ancak son dönemde o yapayların yerini canlı çiçekler ve topraklı bitkiler almaya başladı. Bunun nedeni de insanımızın bitkiye duyduğu ilgi ve AVM'ler gibi ticari binaların da insanların bu ilgisini çekme isteği.

İthal ve yerli bitkilerin ürün portföyünüzdeki dağılım profili hakkında bilgi verir misiniz?

İç mekânda çoğunlukla ithal, dış mekânda ise yerli bitkileri tercih ediyoruz. Çünkü ülkemiz özellikle dış mekân bitkileri konusunda bayağı gelişti. İç mekânda ise ithalat daha fazla.

Piyasada bu işi yapan firmaların yeterlilikleri konusundaki gözlemleriniz nelerdir?

Lalezar Botanik Peyzaj & Mimarlık, Altunizade'de bulunması hasebiyle konum itibariyle de firmalar arasında çok önde gelen lokasyonların birindedir. İç mekân olsun dış mekân olsun daha önce uygulama yaptırmışlar, belirli budamalar ve/veya ilaçlamalar yaptırmışlar... Baktığımızda bazen yanlış uygulamalar çıkıyor. Yanlış firmalara denk gelmişler. Bitkinin ömrünü kısaltmışlar ya da bitkiyi öldürmüşler. Kesilme, budama yapılmaması gereken bir zamanda budama yapmışlar. Biz bu tarz yanlış uygulamaları düzeltmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bitki sağlığı için ücretsiz hizmet bile verdiğimiz oldu. Biz doğru uygulamayı, doğru tespitle ve zamanında yapıyoruz. O yüzden bitkileri yaşatıyoruz. İnsanlar bazen, "Sizde bitki aylarca duruyor, bize geldiğinde 20 günde soluyor" diyor. Bunun sulama düzensizliği var, sevgi ister bunun eksikliği var, belli sıcaklık koşullarının oluşmamasının etkisi var. Bu konuda biz işini çok iyi bilen ve yapan bir firmayız. Biz bu işin peyzaj uygulamalarını yapıyor, iç mekân bitkilerini perakendeye de satıyoruz ama aynı zamanda biz bu işin toptancılığını da yapıyoruz. İç mekânda ithal ve yerli olarak getirdiğimiz bitkileri sadece insanlara değil, çevrede gördüğünüz çiçekçilere biz veriyoruz. Dediğim gibi aynı zamanda İç mekân ve salon bitkilerinin toptancılığını da yapıyoruz.

Peyzaj uygulamalarında ve projelerinde başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Planlama çok önemli. Biz sadece bireysel olarak çalışmıyoruz. Bünyemizde olmayıp iş almış mimarlarla da çalışıyoruz. Geçenlerde Üsküdar'da bir köşk bahçesinin peyzaj uygulamasını yaptık... Bir hafta içinde işi bitirmemiz gerekiyordu... Ortalama personel sayısıyla bu işi ancak 10 günde bitirebilirdik. Personel kadromuzu arttırarak 7 günük işi biz 3-4 günde bitirdik. Bu anlamda planlama ve müşteri memnuniyeti çok önemli. Ekibinizin çalışma şevki çok önemli. Bizim çalıştıkça çalışası gelen mükemmel bir kemik kadromuz var. Peyzaj ustalarımız hakikaten işin ehli insanlar. Gerisi doğru tespit ve planlamaya kalıyor ki işin en önemli kısmı da budur. Bir de tabii müşteri her şeyi isteyebilir ama biz uygun olanı tavsiye ederiz.

Son dönemdeki referanslarınız ve yaptığınız işlerden bahseder misiniz?

Belediyelerle de çalışıyoruz. Belediyelerin parka ve bahçelerdeki peyzaj işlerinin dış mekân bitkilerini tedarik ediyoruz. Açılış yaptıklarında iç mekân bitki tedariklerini sağlıyoruz. Ülkemizin çeşitli yerlerinde yapılan Millet Bahçesi ile ilgili de bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Konum itibariyle çok dikkat çeken ve sosyal medyada da aktif olan bir firmayız. Son olarak komedyen, sahne sanatçısı ve senarist Hasan Cankaya'nın evinin ve iş yerinin bahçesini yaptık. Hakeza Generali Sigorta, Hap Film Yapım, Eminevim ve birçok banka şubesi ile çalışıyoruz. Beykoz'a giderken oturulan yalılara çok iş yaptık. Zaten ağırlıklı olarak villara ve profesyonel sitelere çalışıyoruz.

2022 yılı için hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

Biz 2022 yılını yeniden doğuş yılı olarak görüyoruz. Ülkemizde ve dünyada salgın yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladı diyebiliriz. Açıkçası bu bizi çok heyecanlandırıyor. Bir de bizim şu an bulunduğumuz lokasyonda mevcut olan iç mekân seramızın haricinde çok yakında inşaatına başlanacak olan başka bir seramız da yapılıyor. Hem yan arazimizde yapılacak olan seramızda da yine iç mekân bitkilerimiz ve çok daha farklı çeşitlerimiz olacak. Bu anlamda heyecanlıyız. 2022 yılında ülkemiz ve firmamız adına her şeyin çok daha iyi olacağına inanıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 10:03
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını