“Doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulama da önemli!”

Çoruh Çatı Yöneticisi Orhan Çoruh, çatı uygulamalarında doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulamanın da istenilen performansın sağlanmasında önemli bir kriter olduğunu belirterek nitelikli işçiliğin önemine işaret etti.

“Doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulama da önemli!”
Endüstri 40 Zirvesi

Müşteri memnuniyeti odağı ile çalışmalarını sürdüren Çoruh Çatı’nın Yöneticisi Orhan Çoruh, çatı uygulamalarında dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi verdi. 

Yapıların en önemli kısımlarının çatı ve cepheler olduğunu belirten Çoruh, yapının dış kabuğunu oluşturan çatı ve cephenin yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından etkilendiği için kaliteli malzeme ve işçilik ile yapılması gerektiğini vurguladı. Çatıdan sızan suyun, binanın içerisine girerek nem ve rutubete sebep olacağını, bu da yapının donatılarına zarar vererek binayı olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Çoruh, bu sebeple çatının hem üst hem de alt katmanında kullanılacak malzemenin kalitesine önem verilmesi gerektiğini aktardı. Ürünün fiyatına değil, uzun vadede sağlayacak faydaya odaklanılması gerektiğini dile getiren Çoruh, öncelikle rüzgar gibi birtakım çevre koşullarının test edilmesi ve planlama yapılması gerektiğini aktardı. İhtiyaç duyulan malzemelerin kullanılmasını ifade eden Çoruh, her iklim şartlarında aynı kalınlıkta malzemenin kullanılamayacağı konusunda uyardı. Çoruh şekilde örneklendirdi: “Antalya’daki bir yapının çatısında 60x60 2 mm profillerle uygulama gerçekleştirilebilir, çünkü bu bölgede kar yağmıyor. Aynı kalınlıktaki profili İstanbul’da ya da Erzurum’da kullanamazsınız. Nitekim burada minimum 60x120 ya da 80x160 gibi kalınlıktaki profiller kullanılmalıdır, aksi halde şiddetli bir kar yağışında ya da rüzgarda çatı zarar görür. Erzurum’daki yapıların çatılarında kar tutucuları, rezians sistemleri mutlaka kullanılması gerekir.”

Doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulamanın da önemli olduğunu ifade eden Çoruh, malzeme ne kadar iyi olsa da yanlış bir uygulama ile istenilen performansın elde edilemeyeceğini aktardı. Çatı, yalıtımdan kaplamasına kadar birçok katmanı kapsayan bir uygulama alanı olduğunu ifade ederek Çoruh Çatı olarak çatının tüm uygulamalarının hizmetini müşterilerine verdiklerini, böylelikle tüm aşamaları kontrol edebiliyor, olası bir sorun ya da ihtiyaçta gerekli müdahaleyi yapabildiklerini sözlerine ekledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 16:30
YORUM EKLE

Legend Art

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını