banner1322
x

DOĞAL TAŞ İHRACATI YÜZDE 45 ARTTI

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı olan Hüseyin Memişoğlu, Denizli'den senenin 7 aylık döneminde yapılan doğal taş ihracatının geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 45 artarak 160 milyon dolara ulaştığını söyledi.

DOĞAL TAŞ İHRACATI YÜZDE 45 ARTTI
Endüstrideara

DENİB tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene 26'ncı kez gerçekleştirilen MARBLE İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na katılan Memişoğlu ile birlik başkan yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, birlik üyesi firmalara ziyaret gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Memişoğlu, fuarla ilgili yaptığı değerlendirmede Denizli'nin, mermer ve doğal taşta kalitesi ve güvenilirliğiyle dünyanın önemli merkezlerinden biri dikkat çektiğini dile getirdi.

Mermer ve doğal taş sektörünün kentin ihracatı içinde yüzde 6,3 oranında paya sahip olduğunu vurlayan Memişoğlu, "Yontulmaya veya inşaata elverişli işlenmiş taşlar grubunda 2020 yılında 163 milyon dolarlık ihracata imza atan Denizli, Türkiye ihracatında yüzde 16 paya sahip oldu ve böylelikle Türkiye'nin en büyük 2. ihracatçısı konumuna ulaştı. 2021 Ocak-Temmuz arasında kentten yapılan mermer ve doğal taş ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artarak 160 milyon dolar oldu." Şeklinde konuştu.

İzmir'de 28 Ağustos tarihine kadar sürecek olan fuarda Denizli'nin 21 firmayla temsil edildiği bilgisi paylaşıldı. (AA)
 

YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını