“Dijitalleşmede iyi bir seviyedeyiz”

Fabrikalarında makinelerin hemen hepsinin PLC kontrollü otomatik olarak çalıştığını belirten Knauf Insulation Türkiye Genel Müdürü Emre Gürcan, dijitalleşmede iyi bir seviyede olduklarını vurguluyor.

“Dijitalleşmede iyi bir seviyedeyiz”
Endüstrideara

Dijitalleşme kapsamındaki çalışmaları hakkında bilgi veren Knauf Insulation Türkiye Genel Müdürü Emre Gürcan, konuşmasında şu ifadelere yer veriyor:

“Fabrikamız, emek az otomasyon merkezli bir teknolojiye sahip. Bu bağlamda makinelerin hemen hepsi PLC kontrollü otomatik olarak çalışıyor. Operatörlerimiz ürüne müdahale etmiyor makinalarını control ediyorlar. Makinalar her türlü bilgileri (Arıza üretim miktarı gibi) otomatik olarak kayıt altına alıyor. Makina parkuru olarak bu anlamda zaten dijitalleşme anlamında iyi bir seviyedeyiz. Hizmet anlamında siparişlerini müşterilerimizin online takip edebileceği e-ticaret platformları üzerinde çalışıyoruz. Eğitimlerimizin, birçoğunu daha önceden online iletişim programları yardımıyla ya da web tabanlı eğitim sistemleri ile değiştirmeye başlamıştık.
Fabrikamız, teknolojik bir altyapıya sahip, bu yüzden bu altyapıya uygun olarak çalışanlarımızı seçmeye çalıştık. Yaş ortalaması 30, genç bir ekiple üretim yapıyoruz. Teknolojiye kolay ayak uyduracaklarını düşünerek genç istihdam yaptık. Mavi yaka personelin yüzde 40’ı meslek yüksek okulu önlisans mezunu; kalanı ise teknik lise mezunu. Yaş ortalaması 28 olduğundan teknolojiye kolay ayak uyduracaklarını düşünüyorum.” 

“IT ALT YAPIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Corona virüsü sürecini nasıl yönettiklerine değinen Gürcan, “Tabi ki en önemlisi iş kaybı. Tüm dünyayı etkilediği için bir yerin kaybını başka ülkeye ihracatla kapatamadık. Devletimizin sağladığı kısa çalışma ödeneğine başvurmak zorunda kaldık. Neredeyse tüm beyaz yaka çalışlarımız home office çalıştı. Umarım 1 Haziran’da tekrar ofislerimize döneceğiz. Tabi ki, corona önlemlerine uyarak, çalışma alanlarımızı tekrar düzenledik, yeme-içme ve ortak kullanım alanlarına yeni kurallar koyduk. Uzaktan çalışma altyapımız mevcuttu ancak daha iyileştirme yapmak için IT alt yapımızı güçlendireceğiz. Ekonomik risklerimizi azaltmak için vadeleri azaltıyoruz.” dedi.
Son olarak Corona sürecinde boş zamanlarını nasıl değerlendirdiği hakkında bilgi veren Gürcan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eskiden sürekli spor salonuna gider, sahilde koşardım. Şimdi sporu eve taşıdım. Boş bir odanın bir kısmını küçük bir spor salona çevirdim ve böyle idare etmeye başladım (ağırlık seti, bench vb). Onun dışında boş vakitlerimde hobilerime vakit ayırmaya çalışıyorum.” 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 01:28
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını