DEV PROJENİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI TAMAMLANDI

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çine Projesi'nin parçası olan ve bölge tarımına büyük katkı sağlayacak Çine Gökbel Barajı'nı tamamlayarak su tutmaya başladıklarını söyledi.

DEV PROJENİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI TAMAMLANDI
EndüstrideAra - Haber Detay

 Çine Gökbel Barajı'nda çalışmalar tamamlanarak beklenen noktaya gelindi. Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamaya göre, Aydın'a yapılan yatırımlarla ilin mümbit toprakları suyla buluşturuyor, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edilerek, derelerdeki taşkın riski azaltılıyor. Aydın ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,  Çine Projesi'nin parçası olan ve bölge tarımına büyük katkı sağlayacak Çine Gökbel Barajı'nı tamamlandığını ve de su tutmaya başladıklarını açıkladı. Temelden yüksekliği 62,50 metre ve su depolama kapasitesi 13 milyon metreküp olan Gökbel Barajı'nın sulanmasının da tamamlanmasıyla yapılacak sulu tarım sayesinde bölge ekonomisinde yıllık 323 milyon 760 bin lira gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğiini belirten Yıldız, Gökbel Barajı'nda depolanacak suyla Çine Ovası'nda 69 bin 800 dekar, Koçarlı Bağarası Ovası'nda 146 bin 40 dekar olmak üzere toplam 215 bin 840 dekar arazinin sulanmasının sağlanacağının altını çizdi. Yıldız, yaklaşık 120 milyon liraya mal olan barajın hayırlı olmasını dileyerek projenin önemini anlattı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 10:13
YORUM EKLE

Aldağ

Bestherm

Dergiler