Dev markadan önemli yatırım...

HVAC sistemleri korozyon korumasında dünya lideri BLYGOLD Türkiye distribütörü ve uygulayıcısı Luftsis AŞ, Bandırma tesislerinde Fransa’dan sonra dünyada ikinci ROBOTIK uygulama merkezini geçtiğimiz Mart ayında hizmete açtı.

Dev markadan önemli yatırım...
Endüstrideara

Luftsis AŞ, Blygold Türkiye'nin Genel Müdürü Uğur Darcan, Blygold markalarını ve ürünlerini iki yılı aşkın süredir başarı ile Türkiye’de klima tesisat sektörünün hizmetine sunduklarını belirterek, Blygold’un 30 yılı aşkın süredir HVAC sistemleri bataryaları için korozyon kaplama sistemleri üretimi ve uygulamaları yaptığını söyledi. Blygold'un dünya lideri markası olduğunu vurgulayan Darcan, “Merkez tesisleri Hollanda’da olmak üzere 45 ayrı ülkede franchisor bayileri ve ülke bazlı Master franchisor distribütörleri ile HVAC sektörüne hizmet vermektedir. BlyGOLD PoluAl XT/MB/MC adı verilen alüminyum pigmentli poliüretan korozyon kaplama sistemi kendi adına tüm dünyada patentlidir. Devrim niteliğindeki bu ürün korozyon önleme ve korozyona bağlı ısı değişiciler ve metal yüzeylerde zaman içerisinde oluşan yüzde 15 varan kapasite ve enerji kayıplarını önlemektedir.” dedi. 

BLYGOLD UYGULAMA ALANLARI

Blygold’un yeni imalatlarda başarı ile uygulanmakla birlikte zaman içerisinde korozyona uğramış, hasarlanma ve kapasite kayıpları oluşmuş eski klima sistemlerinin saha renovasyonunda da yoğun olarak kullanıldığını belirten Darcan, uygulamaların bakır boru/alüminyum kanat, bakır boru/bakır kanat, çelik boru/çelik kanat bataryalar, microchannel bataryalar, bunlara ait galvaniz saç flanşlar ve galvaniz/boyalı klima cihazları metal yüzeylere fabrikasyon veya şantiye şartlarında gerçekleştirildiğini açıklıyor. Standart ve yüksek çalışma sıcaklığı (650 C) uygulamalarına uygun olduğunu dile getiren Darcan, “Blygold uygulaması yapılan ürünler; Klima santralları, Chiller, DX /VRF dış ünite batarya ve kondenserleri, yüksek sıcaklık/endüstriyel tip ısı değiştiriciler, metalik yüzeyler, su soğutmalı chillerlerin su kutularıdır. Klima cihazlarında oluşan korozyon, hijyen şartlarını bozmakta ve insan sağlığı açısından riskler oluşturmaktadır, ayrıca yükselen kondenzasyon basınçları dolayısıyla klima cihazlarının yüksek elektrik enerjisi çekmesine sebebiyet vermektedir. Blygold kaplaması cihaz kullanım ömrünü en az iki kat (çoğu uygulamada üç kat) arttırmakla birlikte  zaman içerisinde oluşan korozyona bağlı performans kayıplarını da önlemekte ve cihazların enerji giderlerini düşürmektedir." diyerek korozyona bağlı batarya ve diğer ürünlerin yenilenmesine de gerek kalmadığını vurguladı.   

ISO 12944 Korozyon önleme standartlarındaki C1-C5 M klasındaki altı farklı korozif sınıftaki tüm çevresel bölgelerdeki metal yüzeyler için ideal olduğunu belirten Darcan, bunları şu şekilde açıklıyor: 

“Jet yakıtlarının ürettiği kerosene bağlı aşırı korozif etkiye açık havaalanları klima sistemleri, deniz üstü tüm askeri ve sivil deniz araçlarının klima sistemleri, deniz kenarı tatil köyü, hotel ve işletmelerdeki klima sistemleri, endüstriyel bölgeler ve asit yağmurlarına açık klima sistemleri, yüksek sıcaklık, toz ve kum fırtınalarının etkin olduğu çöl iklimine sahip klima sistemleri, korozyona bağlı üzerinde mikroorganizma ve bakterilerin kolayca üreyebileceği hijyenin çok önemli olduğu hastane klima sistemleri, enerji üretim tesislerinde kullanılan klima sistemleri ve endüstriyel ısı değiştiriciler, hassas sıcaklık, nem gerektiren müze klima sistemleridir.”

Blygold marka ve ürünlerini iki yılı aşkın süredir başarı ile Türkiye’de klima tesisat sektörünün hizmetine sunduklarını ifade eden Darcan, klima sektöründe var olan ancak çokça dillendirilmemiş önemli bir konuya çözüm getirdiklerini vurguluyor. Blygold uygulamalarının öncesinde klima cihaz ve sistemlerinde korozyon ve buna bağlı performans ve enerji kayıplarının hep göz ardı edildiğini aktaran Darcan, “Yatırımcı, projeci, cihaz satıcıları ve distribütörler daima cihazların ilk günkü hali üzerinden kıyaslama ve tercih oluşturuyor idiler. Oysa laboratuvar ve saha uygulamaları göstermekte idi ki; Cihazlar üzerinde meydana gelen kirlilik ve çevresel şartlara bağlı korozyonlar en geç iki ay içerisinde cihaz performanslarında yüzde 4 ile başlayıp iki senelik işletme performansında yüzde 12-15 kayıplara yol açmaktaydı. Bu işin sadece performans ve enerji verimliliği tarafıydı. Bununla birlikte ve daha önemlisi organik ve inorganik asit ve tuzlara, kimyasal atıklara, sülfür kükürt gibi yanma sonrası baca ve egzost atıklarına maruz kalan klima cihazları daha garanti süreleri bile dolmadan ağır hasarlanmakta, işletmeci ve satıcı firmaların servis departmanları üzerinde sürekli tekrarlanan problemlere ve çok sayıda işletme giderine sebep olmaktaydı. Bunlar genel olarak; deniz kenarı ve üstü uygulamalar, kimyasal işleme tesislerindeki cihazlar özellikle mukavva ve karton işleme tesisleri, çimento fabrikaları, jet yakıtı ekzostuna maruz kalan havaalanı uygulamaları, içinden kimyasal atık gecen dere ve  deşarj giderleri bulunan tesisler vs.’dir. Özellikle bu ve benzeri projeler için Blygold korozyon önleme kaplamalarının kesin ve kalıcı olarak çözüm ürettiğini gördük ve tespit ettik. Örneğin dünya üzerinde tüm otomotiv sektörünün araç kaportalarında kullandığı en üst düzey boya/korozyon koruması kabul edilen kataforez kaplama+ boyanın korozyona karsı tuz testi korumasının maksimum 2000 saat olmasına (veya alternatif ürün kabul edilen epoksi kaplamasının tuz testi dayanımı 1000 saattir) karşın Blygold Korozyon korumasının 11.000 saat tuz, 4000 saat asit testi dayanımı olması ne demek istediğimizi daha net olarak anlatmaktadır. Ayrıca uluslararası beş yıl Blygold sertifikalı korozyon garantisini de biz Türkiye’de tüm müşterilerimize uyguluyoruz.” dedi.

BLYGOLD UYGULAMALARI VE KALİTE KONTROL YÖNTEMLERİ

Standart Blygold uygulamalarının tesislerinde 12 aşamada gerçekleştirildiğini belirten Darcan, Blygold’un bitmiş ürünler üzerine sprey tekniği ile uygulandığını söylüyor. Bunun avantajının yarı mamul veya tamamlanmış klima cihazları üzerine fabrikamızda veya şantiyede sahada uygulama yapılabilir olması olduğunu belirten Darcan, “Yüzeylerde ve bataryalar üzerinde kaplanmamış hiçbir alan kalmaz. En sık rastlanan alüminyum kanat ucu korozyonuna karşı etkin koruma sağlar. Kaplama esnektir, kaplama sonrası batarya bükülebilir. Aynı zamanda hidrofiliktir yani su üzerinden kolayca deşarj olur. Ultraviyole dayanımı çok yüksektir yani açık hava güneş altındaki cihazlara güvenle uygulanır. Ultraviyole dayanımı hiç olmayan epoksi kaplama gibi altı ayda parçalanıp dağılmaz. Aynı zamanda tamir ve yenileme onarma imkanı sunar. Bu özellikleri dolayısıyla 30 yılı aşkın süredir dünya üzerinde binlerce projede kullanılıp kendi benzersiz kalitesini ispatlamıştır” diyor. 

Luftsis AŞ, Blygold Türkiye Genel Müdürü Uğur Darcan, uygulama adımlarını şu şekilde açıklıyor:

“Batarya mekanik temizlik yapılması ( Fırça ve hava tabancası ile), bataryanın BLYGOLD Coil Clean Solusyonu ile 6 bar basınç / 85 C su ile yıkanması, durulama - kuruma (öncesinde su PH kontrolu),
yağ kalıntı kalite kontrolü (Kırmızı Indicator ile), bataryanın BLYGOLD Refa Bride  Solusyonu ile 6 bar basınç / 85 C su ile yıkanması, durulama – kuruma, kuruma kalite kontrolü ( pH Kağıt ile), batarya kolektör ve flanşlarının BlyGOLD Refamac 3509 ile kaplanması,bataryanın BLYGOLD PoluAL XT / MB/ MC kaplanması, PoluAL XT kaplama Kalite kontrolü ( Endoskop ile en az 2 noktadan),metalik yüzey üzerinden Crosshatch yapışma kalite kontrolü,etiketleme, paketleme ve sevk.”

ROBOTİK BLYGOLD UYGULAMA VE YATIRIMI

Boyama ve yüzey kaplama teknolojilerinin genel olarak yüksek hassasiyet, prosedürlü zemin hazırlama, kontrollü kaplama teknikleri gerektiğini aktaran Darcan, Blygold Kaplamalarının temelinde de bu ilkelerin ve prosedürlerin geçerli olduğunu, çünkü iyi bir uygulama sonucu için yüksek kaliteli kaplama teknolojisi ve eğitimli teknisyenlerin gerektiğini aktarıyor. 

Türkiye’deki iki yıllık uygulama geçmişlerinde bu yöntemlere ve kaplama teknolojisi prosedürlerine tam uyum gösterdiklerini dile getiren Darcan, bizzat eğitimlerini Hollanda Blygold Merkez tesislerinde almış sertifikalı uygulayıcı teknisyen ve kalite kontrol ekipleri ile birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizerek sözlerini şu şekilde dürdürüyor:

“Bununla birlikte 2019 yılı içinde Türkiye’deki artan iş potansiyelimiz ve karşılaştığımız talep kapsamında Blygold Korozyon kaplamaları için bir ROBOTİK bir tesis kurma kararı aldık. Çünkü bölge olarak artık sadece Türkiye değil, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına da Blygold ürün ve hizmetlerini sunmaya başladık. Robotik tesis yatırım kapsamımızda 1 ad FANUC, 1 ad ABB marka tam otomasyonlu boyama robotları, hazırlık- boyama kabinleri ve kurutma fırınından oluşan bir boyama/kaplama hattı yer almaktadır. Ayrıca tesis içerisinde 1 ad Klima santralı, 1 ad Chiller ve Komple entegrasyon ve otomasyon sistemi yer almaktadır. Toplam yatırım bütçesi 450.000 Euro’dur ve 9 aylık bir sürede tamamlanmıştır. Bu yatırımın temel amacı yüksek uygulama kalitesini standartize etmek, işlem süresi ve buna bağlı imalat sürelerini kısaltmaktır. Tesisimiz bu amaçla dünya üzerinde Fransa’dan sonra kurulmuş ikinci BLYGOLD robotik tesisidir. Teknik olarak robotik tesisimizde Blygold korozyon önleyici kaplamalar klimatizasyon kontrollü, sabit 20 ⁰C sıcaklıkta, laminer flow 0,2 mt/sn düşey hava akışlı F7 sınıfı filtrasyonlu boya kabinlerinde, ABB/FANUC robotlar ile C5-M korozyon sınıfında tam otomasyonlu olarak gerçekleştirilir. Yüzey hazırlama ve robotik kaplama malzeme kontrolleri, spreyleme robot ilerleme hızları, kaplama mikron kalınlıkları, ıslak ve kuru kürlenme sonrası kaplama miktarları tam otomatik olarak gerçekleştirilir.  Yüksek uygulama kalitesi ve sürekliliği standarttır. Robotik tesisimiz bu yıl Mart ayında devreye girmiş ve işletmeye açılmıştır. Bu kapsamda bize destek veren başta Blygold merkez yönetimi olmak üzere tüm tedarikçi ve ekiplerimize teşekkür ederiz.”

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 20:28
YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını