banner1322
x

DEPREME KARŞI KALİTE ŞART!

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, depreme karşı yapıların güçlü olabilmesinde binada kullanılacak yapı malzemenin kalitesinin önemine dikkat çekiyor.

DEPREME KARŞI KALİTE ŞART!
Endüstrideara

YELİZ YİRMİBEŞ  - Sıklıkla deprem yaşanılan Türkiye’de hem inşaatı yapanların hem de alanların kalite ve güvenlik unsuruna önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), olası bir şiddetli depremde aynı kayıpları yaşamamak için güvenli yapıların önemine işaret etti ve depreme dayanıklı brüt yapıların depreme karşı dayanıklılık sağlayacağının altını çizdi. 

“BETON KALİTESİNE ÖNEM VERİLMELİ”

Brüt beton tekniğinde betonarme elemanların üzerine herhangi bir sıva ve boya işlemi uygulanmadığı başka bir deyişle makyaj olmadığı için yapısal elemanların kusursuz bir şekilde imal edilmesi gerektiğini vurgulayan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, daha güvenli yapılar inşa edilebilmesi için yüksek bir ek maliyete katlanmaya gerek olduğu düşünüldüğünü açıklıyor. Öte yandan çimentonun inşaat maliyetindeki payının yüzde 3-3,5 arasında olduğunu ifade eden Saka, maliyet etkisi bu kadar küçük olan çimentonun, güvenli bina oluşturulmasında yüzde yüz öneme sahip olduğunu aktarıyor. Bu yapıların, depremlerde sığınak olarak kullanılabildiğini ifade eden Saka, yapının temelinin, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşıdığını hatırlatarak, inşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyor.  

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 18:08
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını