DEĞİŞEN KANUN YÖNETMELİĞİ MÜTEAHHİTLERİ NASIL ETKİLEYECEK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni kanunun yönetmeliğine göre müteahhitlerin başlamadıkları veya yeni başladıkları projelerden ev satamayacağını belirten Üçay İnşaat Genel Koordinatörü İnşaat Mühendisi Mehmet Gül, bu değişikliğin mağduriyetlerin önüne geçeceğini söyledi.

DEĞİŞEN KANUN YÖNETMELİĞİ MÜTEAHHİTLERİ NASIL ETKİLEYECEK?
Endüstrideara

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüketiciyi korumak adına 6306 sayılı kanunun yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Değişen yönetmeliğe göre müteahhitler başlamadıkları veya yeni başladıkları projelerden ev satamayacak. Kanundaki değişikliği değerlendiren  Üçay İnşaat Genel Koordinatörü İnşaat Mühendisi Mehmet Gül, şunları söyledi:

KAT MALİKLERİ HAKLARINI İYİ BİLMELİ

"2019 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı kanunda yapılan değişiklikler ile kat malikleri lehine önemli revizeler oldu. İnsanların bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Üçay İnşaat olarak prensiplerimiz gereği görüştüğümüz herkese haklarını anlatıyoruz. Bu doğrultuda görüşmelere devam ediyoruz. Çevremizde sıkça yıkılmış, arsa olarak kalmış veya bir şekilde yapımına başlanıp o şekilde bırakılmış yapılar görmekteyiz. İşleri yapabilecek teknik ve mali yeterliliğe sahip olmayan firmaların bir şekilde anlaşmaları yapıp beklediğine veya satış yapamadığı için başladıkları inşaata devam edememesi sebebiyle bir mağduriyet doğuyor. Kanun değişikliği bu durumun önüne geçilmesi amacıyla yapıldı. Fakat yine de kat maliklerinin haklarını iyi bilmesi ve yenileme için görüştüğü firmaların mali ve teknik yeterliliklerine göre ilerlemesi gerçeği değişmiyor. Bu bilgiler ışığında yenilenen kanun maddelerinin bilinci ev sahipleriyle sektörümüze güzel etkisi olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 09:06
YORUM EKLE

Legend Art

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını