banner1112
x

DAİKİN AVRUPA'DAKİ İKİNCİ BÜYÜK VRV ÜRETİCİSİ OLACAK

Daikin, VRV sistemlerini Türkiye'de üretmek için kolları sıvadı. Firmanın CEO'su Hasan Önder, yeni yatırımlarına ilişkin konuştu.

DAİKİN AVRUPA'DAKİ İKİNCİ BÜYÜK VRV ÜRETİCİSİ OLACAK
Enerji Zirvesi

Yeni bir yatırım hamlesi yapan Daikin Türkiye, halihazırda Avrupa’daki fabrikalarında ürettiği merkezi iklimlendirme sistemi ürünlerinden VRV sistemlerini Ocak 2022’den itibaren Türkiye’de üretmeye hazırlanıyor.

50 BİN ADETLİK KAPASİTE ARTIRIMI YAPTI

Türkiye pazarında 10 yılda 11 kat büyüyerek dikkatleri üzerine çeken firma, yeni yatırımı için harekete geçti.

Küresel ısınmaya karşı güçlü bir mücadele veren firma, Avrupa fabrikalarında üretimini gerçekleştirdiği VRV sistemleri için Sakarya Hendek’te 15 milyon avroluk yatırımla, 50 bin adetlik kapasite artırımına gitti.

İklimlendirme sektörünün en önemli üretimleri arasında gösterilen VRV ürünlerini Ocak 2022 itibariyle Sakarya Hendek’te üretmeye başlayacak olan Daikin Türkiye, böylece Avrupa’da, Belçika’nın ardından bu alanda üretim yapan ikinci büyük üretici olacak.

100 MİLYON AVROLUK PAZARI TÜRKİYE'YE ÇEKECEK

Söz konusu üretiminin yüzde 80'inin ihracatını yapacak olan firma, ürünlerini Orta Doğu ve Afrika bölgesine gönderecek.

Bu yatırımla 100 milyon avroluk bir pazarı Avrupa’dan Türkiye’ye çekmeyi hedefleyen firma, ülke ekonomisine de güçlü bir katkı sunmuş olacak.

"ORTADOĞU VE AFRİKA BÖLGELERİNE İHRAÇ EDECEĞİZ"

Daikin Türkiye’nin CEO’su Hasan Önder, Türkiye pazarına girdikleri günden bugüne ülke ekonomisine katkı sunmak için çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda Daikin’in globalde yapacağı yatırımların Türkiye’ye çekilmesi için de çalıştıklarını dile getiren Önder, “Daikin Türkiye’nin 10 yılda 11 kat büyüme başarısını elde etmesi, Türkiye’ye olan güveni de artırdı. Daikin VRV sistemleri üretim kapasitesini artırmayı hedefliyordu. Bu kapsamdaki yatırımı Türkiye’ye çekmeyi başardık.” dedi. VRV sistemlerinin hali hazırda Avrupa’daki fabrikalarda üretildiğinin bilgisini veren Önder, Ocak 2022’den itibaren Türkiye’de de üretileceğini kaydetti. Böylece bu alanda üretim yapan Avrupa’daki ikinci VRV üreticisinin Daikin Türkiye olacağını anlatan Önder, “Bu alanda 15 milyon euroluk ek yatırımla 50 bin adetlik kapasite artırımına gittik. Burada ürettiğimiz 50 bin adetin 40 binini, yani yüzde 80’ini Ortadoğu ve Afrika bölgelerine ihraç edeceğiz. Bu ihracatla 100 milyon euroluk bir pazarı Avrupa’dan Türkiye’ye çekmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

"BÜTÇE KESİNTİSİ YAPMADIK" 

Firmalarının Ar-Ge, inovasyon ve teknolojisiyle iklimlendirme sektörünün açık ara lideri olduğunu vurgulayan Önder, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daikin’in Japonya ve ABD’de çok büyük iki teknoloji merkezi bulunuyor. Japonya’daki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ne 300 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Dünya çapında 25 Ar-Ge merkezi var ve bu merkezlerde yaklaşık 8 bin mühendis çalışıyor. Ar-Ge merkezlerimizde yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucu olarak bugün CERN’de bile Daikin’in üstün teknolojili ürünleri kullanılıyor. Daikin, globalde yıllık ortalama bin 300 civarında patent yayınlıyor ve bütçesinin önemli bir bölümünü Ar-Ge ve inovasyona ayırıyor. Pandemi döneminde sektörümüzde bir daralma olsa da biz Daikin Türkiye olarak yatırım hedeflerimizde bir değişiklik yapmadık. Daikin, beş yıllık planlar ile hareket ediyor. Bu yüzden özellikle Ar-Ge alanındaki yatırımlarımızda herhangi bir bütçe kesintisine gitmedik. Biz Japon mali takvimine göre hareket ettiğimizden 2021 yılına nisan ayında giriş yaptık. Ar-Ge giderlerinin ciromuza oranı yüzde 0,5’ten yüzde 0,7 seviyesine yükseldi. 2022 Ar-Ge yatırım planlarımızda da bu seviyeyi yine aynı oranda yükseltme hedefimiz bulunuyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 11:43
YORUM EKLE

Fullboard

Peri

Dergiler