Daikin, AHT’yi satın aldı

Daikin Industries perakendeye yönelik ticari soğutucu ve dondurucu üretimiyle tanınan Avusturya markası AHT Group’u satın aldı.

Daikin, AHT’yi satın aldı
Radyo

Daikin, Avrupa’daki süpermarketlere ve büyük mağazalara klimalar ve soğutucular tedarik etmenin yanı sıra konteyner gemilerinde kullanılan cihazlar ve gıda saklama depoları için klima gibi ürünlerin satışını da yapıyor. Isıtma, soğutma ve havalandırmanın yanı sıra gıda soğutma sistemlerinden iklim kontrollü deniz konteynerlerine uzanan soğuk zincir ürün gamını çeşitlendirmeyi hedefleyen Daikin, bu çerçevede önemli satın almalar gerçekleştiriyor. Bu amaçla İtalya’nın önde gelen şirketlerinden Zanotti’yi 2016 yılında bünyesine katan Daikin, şimdi de Avusturya’nın soğutma ve dondurma sistemleri üreticisi AHT’yi satın alarak soğuk zincir ticaretini genişletme konusunda önemli bir adım daha att. Merkezi Osaka’da olan Daikin Industries ile AHT Group’un hisselerini elinde bulunduran fon yönetim şirketi İngiltere merkezli Bridgepoint arasında gerçekleşen satış ile şirketin tüm hisseleri 881 milyon Euro’ya satın alındı. Daikin Europe N.V. üzerinden gerçekleşen satın almanın gerekli tüm prosedürler yerine getirmesi ardından bu ay tamamlanması planlanıyor.

SOĞUTMA DOLAPLARI SEGMENTİNDEKİ SKALASINI GENİŞLETTİ

Fusion 20 isimli stratejik yönetim planında ticari soğutma faaliyetlerini genişletmek, enerji tasarrufu ve soğutucu akışkanlarla ilgili çevre mevzuatlarını karşılamak gibi çeşitli öncelikler belirleyen Daikin, çalışmalarını bu paralelde sürdürmeye devam ediyor. Avrupa’da 2000 yılından bu yana süpermarketlere ve büyük mağazalara yüksek verimli soğutma ve dondurma sistemlerinin satışını yapan Daikin, bu amaç doğrultusunda 2016 yılında İtalyan soğutucu üreticisi olan Zanotti’yi satın alarak gıda soğutma sistemlerinden iklim kontrollü deniz konteynerlerine uzanan soğuk zincir ürün gamını genişletti. Bu satın alma ile soğuk zincirin tüketici tarafındaki soğutma dolapları segmentindeki skalasını çeşitlendiren Daikin, bu alandaki çalışmalarını stratejik anlamda güçlendirme fırsatını da yakaladı
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 08:45
YORUM EKLE

Polinet

Peri

Dergiler