banner1322
x

COVİD -19 İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİNALARA İHTİYAÇ ARTTI

Erke Tasarım’dan LEED AP, WELL AP Sürdürülebilirlik Danışmanı Dilara Nur Keskin, bu yıl Covid – 19 sebebiyle sağlıklı ve sürdürülebilir binalara olan ihtiyacın daha da görünür hale geldiğini söylüyor.

COVİD -19 İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİNALARA İHTİYAÇ ARTTI
Enerji Zirvesi

Erke Tasarım hangi çalışmaları ile müşterilerine hizmet veriyor?

ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım ve Danışmanlık firması, 2007 yılında elektrik proje tasarım, aydınlatma ve uygulama danışmanlığı hizmeti vermek üzere kurulmuş, 2009 yılından itibaren de yeşil ve sürdürülebilir bina danışmanlığı, ürün-malzeme danışmanlığı ve kurumsal sürdürülebilirlik danışmanlığı kapsamında müşterilerine hizmet vermektedir.

Türkiye’yi sürdürülebilirlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce acil çözülmesi gerekilen konular neler?

Türkiye’de son yıllarda yapılan sürdürülebilirlik çalışmalarını incelediğimizde, özellikle kurumsal alanda çevresel koruma ve sürdürülebilirlik kavramlarına önceki yıllara oranla çok daha fazla önem verildiğini gözlemliyorum. İnşaat sektörü açısından sürdürülebilirlik uygulamalarını değerlendirdiğimizde Türkiye, yeşil bina sertifikalı yapılar açısından hem dünyada hem de Avrupa’da önemli bir konumdadır. 2018 verilerine göre LEED sertifikalı bina sayısı kapsamında Türkiye dünyada 6., Avrupa’da da lider konumda bulunmaktaydı. 2020 yılında Covid sebebiyle sağlıklı ve sürdürülebilir binalara olan ihtiyacın daha da görünür hale geldiğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda çalışmaların daha da ilerletilebileceğini düşünmekteyim.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 17:28
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını